Jump to content

Hendaye

Coordinates: 43°22′N 1°46′W / 43.36°N 1.77°W / 43.36; -1.77
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hendajë
Hendaia
Komunë
Porti i Hendajës
Porti i Hendajës
Stema Hendajë
Hendaye is located in Earth
Hendaye (Earth)
Koordinatat: 43°22′N 1°46′W / 43.36°N 1.77°W / 43.36; -1.77
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuBayonne
KantoniHendaye-Côte Basque-Sud
NdërkomunalitetCA Pays Basque
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Kotte Écénarro[1]
Sipërfaqja
1
8 km2 (3 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
17.621
 • Dendësia2,200/km2 (5,700/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64260 /64700
Lartësia0–108 m (0–354 ft)
(avg. 25 m or 82 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Hendaye (shqiptimi frëngjisht: [ɑ̃daj]; Baske : Hendaia ; Shqip: Hendaja) është një komunëdepartamentin Pyrenees-Atlantiques dhe rajonin Nouvelle-AquitaineFrancës jugperëndimore. [2]

Qyteti, resorti më jugperëndimor i Francës Metropolitane dhe një vendpushim turistik i njohur bregdetar, qëndron në bregun e djathtë të lumit Bidassoa – i cili shënon kufirin franko-spanjoll – në pikën ku derdhet në Oqeanin AtlantikVendin Bask Francez .

Hendaja ka tre pjesë të dallueshme: la ville (qyteti), i cili shtrihet nga kisha e Shën Vincentit deri në zonën përreth stacionit hekurudhor SNCF dhe zonën industriale; la plage (plazhi), lagja buzë detit; dhe les hauteurs (lartësitë), vilat dhe vendet e kampingut në kodrat midis dhe pas dy zonave të tjera.

Hendaye fitoi pavarësinë e saj nga famullia Urrugne në 1598, kur u ndërtua kisha e Shën Vincentit. Në Luftën Franko-Spanjolle, qyteti u pushtua për pak kohë nga spanjollët, në shtator 1636.

Në Ile des Faisans (Ishulli i Fazanëve) të fortifikuar në lumë, Traktati i Pirenejve u nënshkrua në 1659, duke i dhënë fund dekadave të luftës së ndërprerë midis Francës dhe Spanjës. Autoriteti mbi ishullin alternohet midis Francës dhe Spanjës çdo gjashtë muaj.

Më 23 tetor 1940, Ramón Serrano Súñer, Francisco Franco, Adolf Hitler dhe Joachim von Ribbentrop u takuan në stacionin hekurudhor Hendaye (atëherë në Francën e pushtuar nga gjermanët ) për të diskutuar pjesëmarrjen e Spanjës në Luftën e Dytë Botërore si pjesë e Boshtit . Franko refuzoi lutjet e Hitlerit duke shmangur luftën me Mbretërinë e Bashkuar.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19688.006—    
19759.470+18.3%
198210.572+11.6%
199011.578+9.5%
199912.596+8.8%
200713.969+10.9%
201216.759+20.0%
201716.484−1.6%
Les Jumeaux
Domeni Abadia : Kalaja shihet nga livadhet e rrethinës
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file