Jump to content

Joachim von Ribbentrop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joachim von Ribbentrop
Portrait of a middle-aged man with short grey hair and a stern expression. He wears a dark military uniform, with a swastika on one arm. He is seated with his hands on a table with several papers on it, holding a pen.
Ribbentrop në 1938
''Reichsminister''i Punëve të Jashtme
Në detyrë
4 Shkurt 1938 – 30 Prill 1945
FührerAdolf Hitler
Paraprirë ngaKonstantin von Neurath
Pasuar ngaArthur Seyss-Inquart
Ambasadori Gjerman në Mbretërinë e Bashkuar
Në detyrë
11 Gusht 1936 – 4 Shkurt 1938
Paraprirë ngaLeopold von Hoesch
Pasuar ngaHerbert von Dirksen
Të dhëna vetjake
U lind më
Ulrich Friedrich-Wilhelm Joachim von Ribbentrop

(1893-04-30)30 prill 1893
Wesel, Mbretëria e Prusisë, Perandoria Gjermane
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Burgu i Nurembergut, Nuremberg, Gjermania e pushtuar nga Aleatët
Partia politikePartia Naziste (1932–1945)
Bashkëshortja/et
Anna Elisabeth Henkell
(m. 1920)
Fëmijët5, duke përfshirë Rudolf von Ribbentrop
PunësimiBiznesmen, diplomat
Nënshkrimi
Shërbimi ushtarak
AleancaPerandoria Gjermane
Dega/shërbimiUshtria Perandorake Gjermane
Vite shërbimi1914–1918
NjësiaRegjimenti i 12-të Husar
Beteja/luftraLufta e Parë Botërore

Ulrich Friedrich Wilhelm Joachim von Ribbentrop [1] (30 prill 1893 – 16 tetor 1946) ishte një politikan dhe diplomat gjerman që shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme të Gjermanisë naziste nga viti 1938 deri në 1945.

Ribbentropi fillimisht ra në sy të Adolf Hitlerit si një biznesmen i shëtitur, me më shumë njohuri për botën e jashtme se shumica e nazistëve të vjetër dhe i perceptuar si një autoritet për çështjet e jashtme. Ai ofroi shtëpinë e tij Schloss Fuschl për takimet sekrete në janar 1933 që rezultuan në emërimin e Hitlerit si Kancelar i Gjermanisë . Ai u bë një i besuar i ngushtë i Hitlerit, për neverinë e disa anëtarëve të partisë, të cilët e mendonin atë sipërfaqësor dhe pa talent. Ai u emërua ambasador në Oborrin e St James, oborri mbretëror i Mbretërisë së Bashkuar, në 1936 dhe më pas Ministër i Jashtëm i Gjermanisë në shkurt 1938.

Para Luftës së Dytë Botërore, ai luajti një rol kyç në ndërmjetësimin e Paktit të Çelikut (një aleancë me Italinë Fashiste ) dhe të Paktit Molotov-Ribbentrop (pakti i mossulmimit nazist-sovjetik). Ai favorizoi mbajtjen e marrëdhënieve të mira me sovjetikët dhe kundërshtoi pushtimin e Bashkimit Sovjetik . Në fund të vitit 1941, për shkak të ndihmës amerikane për Britaninë dhe "incidenteve" gjithnjë e më të shpeshta në Atlantikun e Veriut midis barkave U dhe luftanijeve amerikane që ruanin autokolonat për në Britani, Ribbentropi punoi për dështimin e bisedimeve japonezo-amerikane në Uashington dhe që Japonia të sulmojnë Shtetet e Bashkuara . [2] Ai bëri të pamundurën për të mbështetur shpalljen e luftës ndaj Shteteve të Bashkuara pas sulmit në Pearl Harbor . [3] Nga viti 1941 e tutje, ndikimi i Ribentropit ra.

I arrestuar në qershor 1945, Ribbentrop u dënua dhe u dënua me vdekje në gjyqet e Nurembergut për rolin e tij në fillimin e Luftës së Dytë Botërore në Evropë dhe duke mundësuar Holokaustin . Më 16 tetor 1946, ai u bë i pari nga të pandehurit e Nurembergut që u ekzekutua me varje .

  1. ^ "Ribbentrop, von, Ulrich Friedrich-Wilhelm Joachim - TracesOfWar.com". www.tracesofwar.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bloch, p. 345.
  3. ^ Bloch, pp. 346–347.