Varja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekzekutimi masiv i serbëve nga ushtria austro-hungareze në vitin 1916.

Varja është vrasja e një personi duke e pezulluar nga qafa me një lak ose ligaturë. Varja ka qenë një metodë e zakonshme e dënimit me vdekje që nga Mesjeta dhe është metoda kryesore e ekzekutimit në shumë vende dhe rajone. Tregimi i parë i njohur i ekzekutimit me varje është në Odisenë e Homerit. Varja është gjithashtu një metodë vetëvrasjeje.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]