Stampa:14 prill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  • Në vitin 1865 Kryetari i SHBA-ve Abraham Linkoln u plagos për vdekje nga atentati disa ditë pas përfundimit të luftës qytetare. Në teatrin e Uashingtonit gjuajti Xhon But. Linkolni vdiq të nesërmen.
  • Në vitin 1912 , Anija tej oqeanike britanike Titanik u ndesh me masën e akullit në ora 23 e 40 minuta dhe u fundos.
  • Në vitin 1994 u vu në qarkullim ura më e vjetër prej druri e LucernitEuropë,pas një viti nga djegia me këtë rast ishte dëmtuar diku rreth 80% e urës.