Lucerni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lucerne
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
/km² banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Kanton Lucerne
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Lucerne është qytet në Zvicër, kryeqendër e kantonit të Lucernit.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

ccgh

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]