Hekuran Kryeziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hekuran Kryeziu
Të dhënat vetjake
Datëlindja12 shkurt 1993
VendlindjaLuzern, Zvicër
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Zürich
Numri71
Karriera me të rinjtë
2000–2004Küssnacht a/R
2004–2011FC Luzern
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2018FC Luzern131(3)
2014–2015FC Vaduz (huazim)25(0)
2018–FC Zürich1(0)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Zvicra U187(0)
2011–2012Zvicra U1911(0)
2012–2013Zvicra U209(0)
2013–2015Zvicra U212(0)
2015–Kosova18(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Hekuran Kryeziu (lindi më 12 shkurt 1993) është futbollistë kosovarë i cili luan për klubin zviceran FC Zürich dhe për Kosovën. Ai më parë ka luajtur për Zvicrën U21.

Early life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeziu lindi në Luzern të Zvicrës. Prindërit e tij janë nga Gjilani.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luzern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeziu filloi karrierën në skudrën rinore të Luzernit më 2004, kur ai ishte 11 vjeç. Pasi kaloi disa vite në sektorin e rinisë, ai u bë pjesë e skuadrës së parë të Luzernit më 2011. Gjatë sezonit 2014-15, ai u huazua në FC Vaduz.

Zürich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 maj 2018, Kryeziu nënshkroi për klubin FC Zürich një kontratë 3 vjeçare.[1] Më 22 korrik 2018, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje kundër FC Thun ku fituan 2-1.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 shtator 2010. Kryeziu debutoi me Zvicrën U18 në një ndeshje miqësore kundër Belgjikës U18 pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 73-të në vend të Alessandro Martinelli.

Më 3 shtator 2011. Kryeziu debutoi me Zvicrën U19 në një ndeshje miqësore kundër Irlandës Veriore U19.

Më 5 shtator 2012. Kryeziu debutoi me Zvicrën U20 në një ndeshje miqësore kundër Polonisë U20 pasi erdhi si zëvendësues në minutën 67-të në vend të Remo Freuler.

Më 6 shkurt 2013. Kryeziu debutoi me Zvicrën U21 në një ndeshje miqësore kundër Sllovakisë U21.

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 nëntor 2015. Kryeziu morri një thirrje nga Kosova për një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë[2][3] dhe bëri debutimin e tij si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Eroll Zejnullahut.[4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hekuran Kryeziu wechselt zum FC Zürich" [Hekuran Kryeziu u bashkua me FC Zürich]. FC Zürich. 31 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 3 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosova publikon listën kundër Shqipërisë (Foto)". Gazeta Express. 10 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2018. Marrë më 3 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kryeziu dhe Rashani debutues te Kosova". Borozani. 10 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 3 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Festë, emocion dhe spektakël futbolli". Federata e Futbollit të Kosovës. 13 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Miqësorja vëllazërore në barazim 2-2, Prishtina e tëra në festë". TeleSport. 13 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2018. Marrë më 3 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)