Stefan Abadzhiev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stefan Abadzhiev
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1934-07-03) 3 korrik 1934 (89 vjeç)
VendlindjaSofia, Bullgaria
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1953–1968Levski Sofia254(37)
1968–1970Wiesbaden
Karriera ndërkombëtare
1958–1966Bullgaria27(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Stefan Abadzhiev (Bullgarisht: Стефан Абаджиев; lindur më 3 korrik 1934) është një ish futbollist bullgar i cili ka luajtur si sulmues dhe ka përfaqsuar BullgarinëKupën e Botës 1966 [1]. Abadzhiev e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij duke luajtur me Levski Sofia, duke shpenzuar pesëmbëdhjetë vite në klub. Me Levski, ai fitoi tre kampionate dhe tre Kupa Bullgare.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levski Sofia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1966 FIFA World Cup England". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2011. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]