Jump to content

Steyr SSG 69

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steyr SSG 69 PI.

SSG 69 (Gjermanisht: Scharfschützengewehr 69) është një pushkë snajperi me veprim rrufeje e prodhuar nga Steyr Mannlicher që shërben si pushka snajper standarde për Forcat e Armatosura të Austrisë.[1]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I projektuar si një sistem snajper për të zëvendësuar pushkën snajper SSG 98k (pushkë të tepërta Karabiner 98k të modifikuara dhe të korrigjuara) dhe të miratuar në vitin 1969 (prandaj emërtimi), ishte përpara kohës së tij me përdorimin e lëndëve sintetike si stoku, mbrojtësi i këmbëzës dhe revista dhe fuçi të farkëtuara me çekiç të ftohtë për qëndrueshmëri. Përveç të qenit pushkë snajperi standarde e Ushtrisë Austriake, ajo përdoret gjithashtu nga disa organizata të zbatimit të ligjit. Për epokën dhe peshën e tij, ai është jashtëzakonisht i saktë dhe disa gara ndërkombëtare janë fituar duke përdorur një SSG-69 me saktësi nën 0,15 mrad (0,5 moa).

Në vitin 2015, Steyr përfundoi prodhimin e SSG 69.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Scharfschützengewehr 69". Bundesheer – Waffen und Gerät. Bundesministerium für Landesverteidigung. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Steyr SSG 69 Being Retired". The Firearm Blog (në anglishte amerikane). 2015-02-23. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2018. Marrë më 2018-07-10.