Stoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stoja
Стоја
Emri i lindjesStojanka Novaković
Lindi (1972-06-04) 4 qershor 1972 (51 vjeç)
Perlez, RS e Serbisë, Jugosllavia
ZhanretFolk, pop-folk, turbo-folk
Vitet aktik1997–tani
Labeli
Nënshkrimi

Stoja Novaković (e lindur më 4 qershor 1972), e njohur në mënyrë mononimike si Stoja, është një këngëtare e muzikës popullore serbe . E njohur si një nga interpretueset më të njohura të turbo-folkut, Stoja shquhet për zërin e saj të fortë dhe paraqitjet shpeshherë ekscentrike.

Ajo publikoi albumin e saj të parë, Kako je meni sada, në Lazarević Production në vitin 1998. Më vonë, ajo publikoi albumet e saj në etiketën diskografike Grand Production . Brenda një kohe të shkurtër Stoja u bë një nga këngëtaret më të njohura në Ballkan. Ajo aktualisht është nënshkruar me BN Music, [1] dhe së fundmi ka publikuar këngë me IDJ dhe Balkan Star gjithashtu.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novaković filloi të këndonte si amatore në kafana dhe diskoteka në vitin 1987. [2] Në vitin 1997 ajo filloi të regjistrojë një album për labelin diskografik Lazarević Produktion. Kako je meni sada, albumi i saj debutues në studio, u publikua në vitin 1998. [3] Albumi i parë u bë një sukses i madh. [4] Më vonë atë vit, ajo nënshkroi me etiketën Grand Production, në pronësi të Lepa Brenës, dhe publikoi albumin e saj të dytë, Ćiki, ćiki në 1999. [5] Albumi përmbante shumë këngë hit, më e madhja ishte "Ćiki, ćiki".

Një nga hitet më të mëdha të Stojës, kënga Evropa, mund të dëgjohet në episodin 19 të serialit boshnjak Viza za budućnost ; atëherë shumë njerëz në BdhH u njohën dhe filluan ta dëgjonin Stojën, dhe që atëherë ajo ka qenë veçanërisht e njohur në këtë vend të ish-Jugosllavisë; Insertin e përmendur nga seriali e ka ngarkuar vetë Stoja në kanalin e saj zyrtar në YouTube.

Stoja publikoi EP Osveta me dy këngë në vitin 2006 me grupin Južni Vetar . [6]

Kënga "Revolucija" ( Revolucioni ) dhe videoklipi i saj u publikuan të dyja në tetor 2010. Videoja bëri bujë në media pasi shfaqej Stoja duke u larë në një vaskë plot me speca. [7] [8] [9] [10]

Stoja ka punuar me mikun e saj të vjetër dhe tekstshkrues Stevan Simeunović, i cili është autor i pothuajse të gjitha këngëve të saj që nga fillimi i karrierës së saj.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stoja ka thënë se këngëtarja e saj e preferuar është Shemsa Suljakoviç dhe ajo shpesh i ka trajtuar këngët e Suljakoviqit në koncerte dhe paraqitje televizive, madje është intervistuar me të në qershor të vitit 2012. [11]

 1. ^ bnmusicdoo.com
 2. ^ Živković, Jelena (17 nëntor 2011). "Stojanka Jovanović Stoja: Brak opstaje jer se retko viđamo". pulsonline.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2016. Marrë më 9 tetor 2016.
 3. ^ "Kako je meni sada". Discogs. 1998. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Official Website of Stoja". Stoja. Marrë më 5 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ćiki, ćiki". Discogs. 1999. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Stoja - Osveta". iTunes. 2006. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2015. Marrë më 3 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kupka u ljutim papričicama! (video)". BalkanMedia. 5 tetor 2010. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Revolucionarno kupanje! (spot)". BalkanMedia. 23 tetor 2010. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Šta radi kupačica u paprikama ljutim?". BalkanMedia. 29 mars 2011. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Revolucija". Amazon. Marrë më 28 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Stoja i Šemsa Suljaković intervju". YouTube. 9 qershor 2012. Marrë më 5 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)