Jump to content

Studia Albanica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Studia Albanica është një revistë shkencore dyvjeçare e botuar nga Seksioni i Studimeve Sociale dhe Albanologjike të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë . Kjo revistë është themeluar në vitin 1964. Ajo mbulon albanologjinë dhe ilirologjinë, duke përfshirë studimet mbi gjuhën dhe letërsinë shqipe, [1] dhe historinë . [2] Artikujt janë botuar në gjuhën e tyre origjinale, megjithëse frëngjishtja përdoret nga redaksia e saj. Kryeredaktor është Seit Mansaku.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ MLA Directory of Periodicals: a Guide to Journals and Series in Languages and Literatures, Modern Language Association of America, 1978, fq. xxvii, ISBN 9780873524148, ISSN 0197-0380, OCLC 5350432 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Botime të ASHSH [ACS publishing], Academy of Sciences of Albania, Studia Albanica, revistë gjashtëmujore, ku botohen artikuj nga fushat gjuhës, letërsisë, historisë etj., kryesisht në gjuhën frënge...