Suì-Fēng

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fēng Shāolíng (蜂 梢綾 (フォン・シャオリン), Fon Shaorin) është kapitene e divizionit të dytë i Gotei 13 dhe komandante e përgjithshme e Onmitsukidō në Bleach. Zëvendësi i saj është Marechiyo Ōmaeda.

Pasi u bashkua në Onmitsukidō, ajo hoqi emrin e saj, Fēng Shāolíing, dhe morri emrin e stërgjyshes së saj Suì-Fēng (砕蜂 (ソイフォン), Soifon).

Në japonisht, ajo dublohet nga Tomoko Kawakami (epizodi 24-182) dhe Houko Kuwashima (epizodi 206+). Në anglisht, ajo dublohet nga Karen Strassman. Në spanjisht, ajo dublohet nga Mar Roca.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si udhëheqëse e Onmitsukidō, ajo është gjithashtu shumë e aftë në Shunpo. Ajo është në gjendje të vazhdojë me mentorin e saj Yoruichi Shihōin, duke qenë në gjendje të godasë shumë herë me Suzumebachi, por jo duke u munduar ta godasë atë në të njëjtin vend dy herë, pasi Yoruichi ishte pak më e shpejtë.[1] Ajo në mënyrë aktive përdor zotërimin e saj të teknikave Shunpo, dhe është shumë e aftë në evazion në lagjet e ngushta, si dhe nga distanca, duke e bërë kështu goditjen pothuajse të pamundur për të gjithë, përveç luftëtarit më të përparuar. Lëvizjet e saj janë kaq të shpejta sa pak do të mund të shihnin një sulm nga ana e saj. Ajo gjithashtu është vërejtur nga Omaeda se Shunpo e saj është më e shpejta e të gjithë Shoqatës së Shpirtërave (me përjashtim të Yoruichi dhe Tenjirō).

Ajo është gjithashtu shumë e aftë në luftën dorë më dorë, të cilën ajo e kishte trajnuar që në fillim që u bashkua me Onmitsukidō. Ajo ka të ngjarë të jetë më e aftë nga dorë në dorë në të gjithë Shoqatën e Shpirtërave, duke qenë në gjendje për të luftuar në mënyrë të barabartë me të, dhe për të fituar dorën e sipërme kundër, mentorin e saj Yoruichi Shihōin. Ajo është gjithashtu e aftë në kundërsulm. Sulmet e saj kanë shpejtësi të madhe dhe gatishmëri, duke lënë pak kohë për të sulmuar. Përveç kësaj, është provuar e vështirë që në mënyrë aktive të vërë një dorë mbi të, nëse nuk e lejon atë.

Suì-Fang është mjeshtëre në shpata, zakonisht vetëm duke e përdorur Zanpakuton e saj kur ballafaqohet me një kundërshtar me armë të tërhequr. Ajo është e veçantë në atë që stili i saj luftarak është i ndryshëm nga stilet tradicionale. Suì-Fang mban thikën horizontalisht në një rrokullisje të kundërt, duke përdorur thikë si një kamë të madhe me të drejtuar drejt prapa në fund të dorës së saj të hidhur. Të gjitha goditjet bëhen duke e zhvendosur krahun përpara, sikur të hedhin një grusht, duke e rrahur brinjën larg nga krahu shpejt në një hark të gjerë. Ajo është mjaft e aftë të bllokojë me tehun në këtë mënyrë. Ajo gjithashtu lufton në stilin normal me mjeshtëri, duke e bërë atë të aftë në dy variacione të luftës me shpatë.

Zanpakutō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suzumebachi formën e vulozur, i ngjan një wakizashit me një hilt të verdhë që kujton dao kineze.

Shikai[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jinteki Shakusetsu (“Thumbo të gjithë armiqtë për vdekje”) Mbërthyer mbi Suzumebachi me dorën e saj të djathtë, i gjithë shpata shkëlqen të bardha dhe zvogëlohet në madhësi. Kur shkëlqimi i zjarrtë mbaron, zbulohet se Suzumebachi tani ka marrë formën e një rrahjeje të zezë dhe të artë, me një zinxhir të vogël që e lidh atë me një thikë të zhurmshme në gishtin e mesëm të Suì-Feng. "Thumbo" është rreth dy herë më shumë se gjatësia normale e gishtave të Suì-Feng, duke rritur ndjeshëm distancën e saj të goditur. Ngjyrat dhe modeli i Shikait i ngjajnë atyre të një grenzës. Në këtë formë, Suzumebachi është ende në gjendje të përballojë sulmet e një kundërshtari, pasi Suì-Feng mund të bllokojë sulmet hyrëse me pjesët "thumbo" dhe gauntlet.

Aftësia e speciale e Shikait është se Suì-Feng mund të vrasë kundërshtarin me dy goditje me thikën e saj Suzumebachi.

Bankai[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jakuhō Raikōben (雀蜂雷公鞭) merr formën e një rakete të artë në krahun e djathtë të Suì-Feng. Gjatësia e saj është më e madhe sesa gjatësia e Suì-Feng dhe është shumë e rëndë për përdoruesin. Suì-Fēng shpjegon se ajo do të preferonte të mos e përdorte Bankai e saj. Ajo beson se ajo e ofendon krenarinë e saj si një agjente e Covert Ops, sepse është tepër e madhe për t'u fshehur, tepër e rëndë për t'u lëvizur dhe sulmi është tepër i ndezur për vrasje. Ndërsa duke përdorur Bankai e saj, energjia e Suì-Fēng kthehet në blu të ndritshëm.

Para përdorimit të raketës, Suì-Feng duhet të koncentrohet në kundërshtarin. Pasi të jetë vënë në shënjestër, nyjet e vogla shtrihen nga pika të shumta përgjatë raketës, përpara se të ndezet. Ai pastaj ndjek gjurmët e tij për një goditje precize. Pas një goditjeje të suksesshme, raketa krijon një shpërthim të fuqishëm dhe masiv. Suì-Feng ka shtuar se nuk mund ta përdorë Bankai më shumë se tre ditë.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Teknika e saj Shunkō është e ngjajshme me teknikën Kaioken i Goku dhe marshit të dytë të Monkey D. Luffy kur është fjala për rritjen e aftësive fizike.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Epizodi 56