Suk Okaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Suk Okaz (Arabisht: سوق عكاظ) është një suk (pazar ose treg i hapur) afër Taifit, në Arabinë Saudite. Ishte suk më i madh dhe më i njohur në kohën paraislamike.[1] Sot është një destinacion popullor turistik.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suk Okaz ishte një treg sezonal i cili funksiononte për dy javë çdo vit gjatë muajit Dhul Kade.[1] Ishte aktiv prej afërsisht 542-726 të e.s.[1] Ishte më shumë se një treg, ishte një qendër e rëndësishme ku arabët do të mblidheshin për të zyrtarizuar rregullat fisnore, për të zgjidhur mosmarrëveshjet, për të gjykuar, për të bërë marrëveshje, për të shpallur traktate dhe armëpushime, për të mbajtur konkurse dhe gara sportive, konkurse poetike dhe tubime fetare.[1] Ishte veçanërisht e rëndësishme për konkurset e poezisë, të cilat shërbyen për të zyrtarizuar rregullat e gramatikës dhe sintaksës në gjuhën arabe.[1] Ajo u shkatërrua nga Havarixhët në vitin 726.[1]

Vendndodhja e Suk Okaz u diskutua derisa historiani Muhamed bin Abdullah el-Blahad e rizbuloi atë.[1]

Suk modern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një souq modern është rikrijuar në vendndodhjen e suk historik.[3] Suk i çdo viti nderon një poet të ndryshëm.[3] Suk mbulon 14 milion metra katrorë tokë. Në kohët moderne, si në të kaluarën, ka leksione, gara sportive, poezi, vepra arti dhe sende për shitje.[4] Suk ka 200 dyqane që shesin mallra të ndryshëm duke përfshirë qeramikë, sende argjendi, qelqe, arte muri dhe dorëshkrime historike.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g al-Hariri-Rifai, Wahbi; al-Hariri-Rifai, Mokhless (1990). The Heritage of the Kingdom of Saudi Arabia (në anglisht). GDG Publications. ff. 252–254. ISBN 9780962448300. Marrë më 8 maj 2015. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!)
  2. ^ "Souq Okadh". Saudi Tourism (në anglisht). Marrë më 8 maj 2015.
  3. ^ a b "Souq Okadh". Saudi Commission for Tourism and Antiquities (SCTA) (në anglisht). Marrë më 8 maj 2015.
  4. ^ Abdullah, Naheel (11 janar 2015). "Historic Souq Okadh to kick off Thursday" (në anglisht). Saudi Gazette. Marrë më 8 maj 2015.
  5. ^ "Saudi youths construct historic market for Souq Okadh". Arab News (në anglisht). 17 korrik 2019. Marrë më 2019-08-06.