Sulmi në Stamboll (janar 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Më 12 janar 2016, një sulm vetëvrasës ka ndodhur në qarkun historik Sultanahmet të Stambollit, ku u vrarë 13 persona, të gjithë të huajt, si dhe 14 të tjerë u plagosën.[1] Sulmi ka ndodhur në orën 10:20 sipas kohës lokale, në afërsi të Xhamisë Blu, një zonë e njohur në mesin e turistëve. Sulmuesi ishte Nabil Fadli, një sirian, anëtar i Shtetit Islamik të Irakut dhe  Levantit (ISIS).[2][3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkish leftist group retracts claim of responsibility for bomb attack". Reuters. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dion Nissenbaum, Ayla Albayrak & Raja Abdulrahim, Istanbul Suicide Bomber Entered Turkey as Syrian Refugee, Officials Say, Wall Street Journal (January 13, 2016).
  3. ^ Ceylan Yeginsu & Victor Homolajan, Istanbul Bomber Entered as a Refugee, Turks Say, New York Times (January 13, 2016).