Sun Jat-sen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sun Jat-sen

Sun Jat-sen (/ sʊn jɑːtsɛn /; 12 nëntor 1866 - 12 mars 1925) ishte një mjek kinez, shkrimtar, filozof, calligrapher dhe revolucionar, presidenti i parë dhe babai themelues i Republikës së Kinës.

Si pionieri kryesor dhe udhëheqësi i parë i Kinës republikane, Sun është quajtur "Ati i kombit" në Republikën e Kinës (ROC) dhe "paraardhësi i revolucionit demokratik" në Republikën Popullore të Kinës (PRC). Sun luajti një rol të rëndësishëm në përmbysjen e dinastisë Qing (dinastia e fundit perandorake e Kinës) gjatë viteve që çuan në Revolucionin Xinhai. Ai u emërua për të shërbyer si Presidenti i Përkohshëm i Republikës së Kinës kur u themelua në vitin 1912. Më vonë ai themeloi Partinë Popullore të Kinës (Kuomintang), duke shërbyer si udhëheqës i saj i parë. Sun ishte një figurë e bashkuar në Kinën post-perandorake dhe ai mbetet unik në mesin e politikanëve kinezë të shekullit të 20-të për t'u nderuar gjerësisht mes njerëzve nga të dyja anët e ngushticës së Tajvanit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]