Revolucioni Xinhai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rruga Nanjing gjatë Revolucionit Xinhai

Revolucioni Xinhai (Kinezisht: 辛亥革命; pinyin: Xīnhài gémìng) gjithashtu i njohur si Revolucioni Kinez ose Revolucioni i vitit 1911, ishte revolucion që rrëzoi dinastinë e fundit të Kinës (Dinastia Qing) dhe themeluan Republikën e Kinës. Revolucioni u emërua Xinhai, sepse u themelua në vitin 1911, në vitin Xinhai (辛亥), dega e ciklit gjashtëdhjetëvjeçarkalendarit kinez.[1]

Revolucioni përbëhej nga shumë revoltë dhe kryengritje. Pika e kthesës ishte kryengritja e Wuchang më 10 tetor 1911, e cila ishte rezultat i keqpërdorimit të Lëvizjes Mbrojtëse së Hekurudhave. Revolucioni përfundoi me abdikimin e perandorit gjashtëvjeçar, Puyi, më 12 shkurt 1912, që shënoi fundin e 2,000 vjet të sundimit perandorak dhe fillimin e epokës së hershme republikane të Kinës.[2]

Shkaqet e Revolucionit 1911[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Revolucioni kinez shpërtheu në vitin 1911 nën konfliktin e manzhous që ishin Qing dhe revolucionarët. Revolucioni shpërtheu me kryengritjen e provincës Sichuan. Qeveria Qing nacionalizoi hekurudhën në provincën Sichuan. Nxënësit u zemëruan me veprimin e qeverisë dhe protestuan në rrugë për vonimin e shtetëzimit. Më 24 gusht 1911, midis konfliktit të protestuesve dhe trupave qeveritare, 32 vetë u vranë dhe shumë u plagosën. Gjithnjë e më shumë njerëz e urrenin qeverinë Qing, pasi qeveria nuk tregon konsideratë ndaj shqetësimeve financiare të fshatarëve. Me tre parimet e Sun Yi Xian për të bërë Kinën të lirë nga sundimi i Manzhous dhe të huajve, për ta bërë Kinën një republikë demokratike, për t'i dhënë të gjithë vendin dhe një pagë të drejtë dhe veprimet e pakrahasueshme të qeverisë i inkurajuan njerëzit që të revolucionin kundër Qing. Revolucioni u shkaktua kryesisht nga faktorët e brendshëm dhe të jashtëm.[3]

Faktorët e brendshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kishte shumë faktorë të brendshëm që shkaktuan revolucionin. Një nga faktorët e brendshëm ishte rebelimi i Tai Ping. Gjatë rebelimit të Tai Ping, qeveria ishte në luftë me Tai Pings. Si rezultat, rebelimi shkatërroi ekonominë keq dhe shkaktoi shumë probleme të brendshme të vendit. Pjesa më e madhe e vendit ishte në luftë dhe tregti nuk ishin të sigurta për t'u bërë kur ekonomia u godit keq pasi që mallrat nuk ishin importuar apo eksportuar. Kishte shumë probleme të brendshme të shkaktuara nga rebelimi që përfshinte urinë, jetën e ashpër të fshatarëve, shkatërrimin e ekonomisë etj. Këto probleme zgjatën në Kinë, ndërsa kalonin vitet që ishte një nga faktorët që shkaktuan revolucionin e vitit 1911. Një faktor tjetër i brendshëm ishte rebelimi i Bokserit. Boksieri gjatë rebelimit plaçkiti dyqanet e huaja, grisi hekurudhat dhe vrau të dy të huajt dhe të krishterët kinezë. Kjo bëri që qeveria kineze të paguajë një dëmshpërblim prej 333 milion dollarë për të huajt që e shndërruan Kinën në borxhin financiar. Një faktor tjetër ishte korrupsioni i dinastisë Qing dhe roli i Cixi. Cixi dhe shefi i saj i përgjithshëm, Yuan Shikai, ndërsa burgu Guang Xu kaloi pjesën më të madhe të parave për diçka që nuk ishte e nevojshme dhe jo për të mirën e njerëzve. Për shembull, paratë që ishin lënë mënjanë për të ndërtuar një flotë të re u përdorën për të ndërtuar një varkë mermeri në vend të urdhrave të perandorit. Kjo shkaktoi më shumë shqetësime financiare dhe probleme të brendshme. Një faktor tjetër ishte edhe fatkeqësitë natyrore që ndodhën rreth kohës së revolucionit të vitit 1911. Ka pasur shumë fatkeqësi moti, tërmeti në tokë etj që vranë miliona njerëz dhe shkaktuan shumë probleme ekonomike. Prandaj, shumica e faktorëve të brendshëm që shkaktuan revolucionin e vitit 1911 ishin rebelimi i Tai Ping, Rebelimi i Bokserit, Korrupsioni i dinastisë Qing dhe roli i Cixi dhe fatkeqësitë natyrore.

Faktorët e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kishte gjithashtu shumë faktorë të jashtëm që çuan në revolucionin e vitit 1911. Një nga faktorët ishte revolucioni industrial në perëndim ndërsa Kina nuk arriti të modernizonte. Vende të tjera të huaja kanë qenë përmes revolucionit industrial dhe rritjes së ekonomisë, prodhimit të produkteve dhe suficitit bujqësor etj. Kina nuk u modernizua duke ngadalësuar zhvillimin e saj në krahasim me zhvillimin e vendeve të huaja. Kushtet e jetesës së fshatarëve të huaj ishin më të mira sesa kushtet e jetesës së fshatarëve kinezë, të cilët bënë që fshatarët kinezë të kërkonin revolucion. Qeveria nuk do të modernizonte cili shkaktoi revolucionin e vitit 1911. Një faktor tjetër ishte edhe traktatet që u krijuan nga lufta e opiumit. Kishte shumë traktate të krijuara nga lufta e opiumit që krijonte shumë disavantazhe në Kinë. Këto traktate e bënë qeverinë të dobët dhe krijoi kushtet e jetesës së fshatarëve kinezë, të cilët shkaktuan revolucionin e vitit 1911. Një faktor tjetër ishte humbja e luftërave. Traktati i luftërave kërkonte shumë mundësi dhe përfitime nga Kina që e bënte Kinën të dobët si një e tërë. Për shembull, traktati e Nanking-ut, traktatet përfshijnë Guangzhou, Siamen, Fuzhou, Ningbo dhe Shangai si portet e traktateve, lëshojnë Hong Kongun në Britani, rregullojnë detyrimet e importit, paguajnë 21 milionë dollarë në Britani si zhdëmtim dhe heqin Gongin dhe korrespondencë në formën e peticioneve. Këto traktate e dobësuan Kinën si një tërësi që shkaktoi revolucionin e vitit 1911. Një faktor tjetër ishte përplasja për koncesionet. Pas disfatës së Kinës në luftën Sino-Japoneze, fuqitë e huaja filluan të kërkonin më shumë nga Kina. Këto lëshime u lejuan vendeve të huaja të vendosnin sferat e tyre të influencës dhe një farë kontrolli politik ose financiar që minimizonte fuqinë e qeverisë kineze, duke marrë Kinën në një mënyrë tjetër. Këto koncesione i bënë kushtet e jetesës së fshatarëve të ashpër, ndërsa vendet e huaja kryesisht ishin në kontroll. Prandaj shumica e faktorëve të jashtëm që shkaktuan revolucionin e vitit 1911 ishin Kina që nuk arriti të modernizojë, traktatet e pabarabarta të krijuara si pasojë e luftës së opiumit, shkaku i Kinës për humbjen e luftërave dhe përleshje për koncesione.

Organizata për revolucionin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë revolucionarë dhe grupe dëshironin të rrëzonin Qing dhe të ri-themelonin qeverinë Han. Organizatat e hershme revolucionare u themeluan jashtë Kinës, si Shoqata Letrare Furen i Yeung Ku-wen u themelua në Hong Kong më 1890.

Shoqata për Kthimin e Kinës e Sun Yat-san u themelua në Honolulu më 1894 për qëllim të rritjes së fundeve për revolucionin.[4] Që të dyja organizata u bashkuan në vitin 1894.[5]

Grupet e vogla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Huaxinzhui u themelua në vitin 1894 me njerëzit e shquar si Huang Xing, Zhang Shizhao, Chen Tianhua and Song Jiaoren, së bashku me 100 tjerë. Motoja e tyre ishte "Merre një provincë me forcë dhe frymëzo provinca tjerë që të ngriten".[6]

Guangfuhui gjithashtu u themelua në vitin 1904 në Shangai me Cai Yuanpei. Një nga antarët e grupit ishte poashtu revolucionarja Qiu Jin që luftoi për të drejtat e grave.[7]

Organizata tjerë të vogla revolucionare ishin si Lizhi Xuehui (勵志學會) në Jiangsu, Gongqianghui (公強會) në Sichuan, Yiwenhui (益聞會) dhe Hanzudulihui (漢族獨立會) në Fujian, Yizhishe (易知社) në Jiangxi, Yuewanghui (岳王會) në Anhui dhe Qunzhihui (群智會/群智社) në Guangzhou.[8]

Të huajtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç kinezë, Revolucioni Xinhai kishte poashtu mbështetësit dhe pjesëmarrësit të huaj; mes tyre, japonezët ishin grupi më aktiv. Disa japonezë madje u bënë anëtarë të Tongmenghui. Tōten Miyazaki ishte përkrahësi më i afërt japonez; të tjerë përfshinin Heiyama Shu dhe Ryōhei Uchida. Homer Lea, një amerikane, i cili u bë këshilltari më i afërt i huaj i Sun Yat-sen në vitin 1910, mbështeti ambiciet ushtarake të Sun Yat-sen.[9] Ushtari britanik Rowland J. Mulkern gjithashtu mori pjesë në revolucion.[10] Disa të huaj, të tillë si eksploruesi anglez Arthur de Carle Sowerby, udhëhoqën ekspedita për të shpëtuar misionarët e huaj në vitin 1911 dhe 1912.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Li Xing. [2010] (2010). The Rise of China and the Capitalist World Order. Ashgate Publishing, Ltd. ISBN 0-7546-7913-6, ISBN 978-0-7546-7913-4. p. 91.
 2. ^ Li, Xiaobing. [2007] (2007). A History of the Modern Chinese Army. University Press of Kentucky. ISBN 0-8131-2438-7, ISBN 978-0-8131-2438-4. pg 13. pg 26–27.
 3. ^ "Causes of Revolution of 1911". markedbyteachers. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Lum, Yansheng Ma. Lum, Raymond Mun Kong. [1999] (1999). Sun Yat-sen in Hawaii: Activities and Supporters. University of Hawaii Press. ISBN 0-8248-2179-3, ISBN 978-0-8248-2179-1. pg 6–7
 5. ^ Curthoys, Ann. Lake, Marilyn. [2005] (2005). Connected Worlds: History in Transnational Perspective. ANU Publishing. ISBN 1-920942-44-0, ISBN 978-1-920942-44-1. pg 101.
 6. ^ Platt, Stephen R. [2007] (2007). Provincial Patriots: The Hunanese and Modern China. Harvard University Press. ISBN 0-674-02665-9, ISBN 978-0-674-02665-0. pg 128.
 7. ^ Wang, Ke-wen. [1998] (1998). Modern China: An Encyclopedia of History, Culture, and Nationalism. Taylor & Francis Publishing. ISBN 0-8153-0720-9, ISBN 978-0-8153-0720-4. pg 287.
 8. ^ 中国人民大学. 书报资料中心. [1982] (1982). 中国近代史, Issues 1–6. 中国人民大学书报资料社 publishing. University of California Press.
 9. ^ Kaplan, Lawrence M. (2010). Homer Lea American Soldier of Fortune. Lexington: University Press of Kentucky. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Lau, Kit-ching Chan. [1990] (1990). China, Britain and Hong Kong, 1895–1945. Chinese University Press. ISBN 962-201-409-7, ISBN 978-962-201-409-1. p. 37.
 11. ^ Borst-Smith, Ernest F. (1912). Caught in the Chinese Revolution. T Fisher Unwin. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)