Jump to content

Sundar Pichai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sundar Pichai
Pichai në 2023
U lind në
Pichai Sundararajan

(1972-06-10) 10 qershor 1972 (52 vjeç)
KombësiaIndian
ShtetësiaAmerikane
ArsimiIIT Kharagpur (BTech)
Stanford University (MS)
Universiteti i Pennsylvania (MBA)
ProfesioniTregtar
TitulliShef ekzekutiv i Alphabet dhe Google
Anëtar bordi i
Bashkëshorti/jaAnjali Pichai
Fëmijë2
Çmimet Padma Bhushan (2022)
Nënshkrimi

Pichai Sundararajan (lindur më 10 qershor 1972),[3] i njohur edhe si Sundar Pichai (/'sʊndɑːr pɪtʃaɪ/ ), është një ekzekutiv biznesi indiano-amerikan, [4] shefi ekzekutiv i Alphabet Inc. dhe filiales të saj Google LLC.[5][6][7] Pichai e filloi karrierën e tij si inxhinier materialesh dhe iu bashkua Google-it si një menaxher ekzekutiv në 2004-ën. Ai u ngrit për t'u bërë Shefi i Produkteve të kompanisë, atëherë CEO i Google në 2015, si pjesë e procesit të ristrukturimit që bëri Alphabet Inc. në kompaninë mëmë të Google. [8] [9] Në Dhjetor 2019, ai u bë gjithashtu CEO i Alphabet Inc. [10] [11]

Referime

 1. ^ "Company Overview of Alphabet Inc". Bloomberg News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 26 nëntor 2017.
 2. ^ "Magic Leap tried to create an alternate reality. Its founder was already in one". fortune.com (në anglisht). 26 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2021. Marrë më 13 korrik 2021.
 3. ^ "Sundar Pichai" (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2019.
 4. ^ "Sundar Pichai emerges unscathed in test case for foreign-born CEOs" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2018. Marrë më 13 dhjetor 2018.
 5. ^ "Google's Sundar Pichai too in race to head Microsoft?". Times of India (në anglisht). 2 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2014. Marrë më 4 shkurt 2014.
 6. ^ "Sundar Pichai; man who runs Chrome at Google" (në anglisht). Siliconindia.com. 12 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2013. Marrë më 15 nëntor 2012.
 7. ^ "New CEO of Google alphabet Pichai Sundararajan". TNP LIVE (në anglisht). Hyderabad, India. 11 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2015. Marrë më 11 gusht 2015.
 8. ^ "G is for Google". Official Google Blog (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2015. Marrë më 10 gusht 2015.
 9. ^ "SEC Filing (Form 8-K) by Alphabet Inc" (në anglisht). 2 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2017. Marrë më 15 shtator 2017.
 10. ^ "A letter from Larry and Sergey". Google (në anglisht). 2019-12-03. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2020. Marrë më 2019-12-03.
 11. ^ Feiner, Lauren (2019-12-03). "Larry Page steps down as CEO of Alphabet, Sundar Pichai to take over". CNBC (në anglisht). Marrë më 2019-12-04.