Jump to content

Supremacia kuantike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në informatikën kuantike, quantum supremacy është synimi për të treguar se një pajisje kuantike e programueshme mund të zgjidhë një problem të cilin kompjuterët klasikë praktikisht nuk mund ta zgjidhin (pavarësisht nga problemi). [1] Termi quantum eclipse është sugjeruar gjithashtu nga Kevin Tian dhe Ewin Tang [2] Për krahasim, quantum advantage më i dobët është demonstrimi se një pajisje kuantike mund të zgjidhë një problem më shpejt se kompjuterët klasikë. Konceptualisht, ky synim përfshin si detyrën inxhinierike të ndërtimit të një kompjuteri të fuqishëm kuantik si dhe detyrën llogaritëse-komplekse-teorike të gjetjes së një problemi që mund të zgjidhet me teknologjinë aktuale dhe mendohet se ka një shpejtësi superpolinominale mbi algoritmin klasik më të njohur për atë detyrë. [3] [4] Termi fillimisht u bë popullor nga John Preskill por koncepti i një avantazhi kompjuterik kuantik, konkretisht për simulimin e sistemeve kuantike, daton që nga Yuri Manin (1980) [5] dhe Richard Feynman (1981). [6]

  1. ^ Preskill, John (2018-08-06). "Quantum Computing in the NISQ era and beyond". Quantum. 2: 79. doi:10.22331/q-2018-08-06-79. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Quantum Dominance, Hegemony, and Superiority". The Blog of Scott Aaronson. Marrë më 2019-12-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Harrow, Aram W.; Montanaro, Ashley (shtator 2017). "Quantum computational supremacy". Nature. 549 (7671): 203–209. arXiv:1809.07442. doi:10.1038/nature23458. ISSN 1476-4687. PMID 28905912. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Papageorgiou, Anargyros; Traub, Joseph F. (2013-08-12). "Measures of quantum computing speedup". Physical Review A. 88 (2): 022316. arXiv:1307.7488. Bibcode:2013PhRvA..88b2316P. doi:10.1103/PhysRevA.88.022316. ISSN 1050-2947. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Manin, Yu. I. (1980). Vychislimoe i nevychislimoe [Computable and Noncomputable] (në rusisht). Sov.Radio. fq. 13–15. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 2013-03-04.
  6. ^ Feynman, Richard P. (1982-06-01). "Simulating Physics with Computers". International Journal of Theoretical Physics. 21 (6–7): 467–488. Bibcode:1982IJTP...21..467F. CiteSeerX 10.1.1.45.9310. doi:10.1007/BF02650179. ISSN 0020-7748. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)