Sushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pjatë tipike shtëpiake me sushi

Sushi (Japonisht: すし, 寿司, 鮨, 鮓) është një pjatë tradicionale japoneze me oriz të përgatitur me uthull (鮨 飯, sushi-meshi), zakonisht me pak sheqer dhe kripë, të shoqëruar me një sërë përbërësish (ネ タ, neta), të tilla si ushqime deti, shpesh të papërpunuara dhe perime. Stilet e sushit dhe prezantimi i tij ndryshojnë shumë, por një përbërës kryesor është "oriz sushi", i referuar gjithashtu si shari (しゃり), ose sumeshi (酢飯).[1]

Sushi është bërë tradicionalisht me oriz të bardhë me kokërr të mesme, megjithëse mund të përgatitet me oriz ngjyrë kafe ose oriz me kokërr të shkurtër. Shumë shpesh përgatitet me ushqime deti, të tilla si kallamar, ngjala, bisht i verdhë, salmon, tuna ose imitim mish gaforre. Shumë lloje të sushi janë vegjetarianë. Shpesh shërbehet me xhenxhefil turshi (gari), wasabi dhe salcë soje. Rrepka daikon ose daikon turshi (takuan) janë zbukurime të njohura për pjatën.

Sushi ndonjëherë ngatërrohet me sashimin, një pjatë e lidhur në kuzhinën japoneze që përbëhet nga peshk të papërpunuar të prerë hollë ose herë pas here mish.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sushi - How-To". FineCooking (në anglishte amerikane). 1998-05-01. Arkivuar nga origjinali më 2019-11-04. Marrë më 2019-11-04.
  2. ^ "Sashimi vs Sushi – Difference and Comparison | Diffen". www.diffen.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-06-05. Marrë më 2019-06-05.