Suva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suva
Qytet
Parimet: 
Valataka na Dina (Lufto për drejtësi)
Popullsia
 • Gjithsej88.271
Faqja zyrtarehttp://suvacity.org/

Suva është kryeqyteti dhe komuna më e popullarizuar në Fixh pas Nasinu. Ndodhet në juglindje të ishullit Viti Levu, në provincën Rewa.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suva është qytet multikulturor. Grupet kryesore etnike të qytetit janë të fixhianët dhe Indo fixhianët. Shumica e të huajve që punojnë në Fixhi gjithashtu jeton në Suva. Gjuha më së shpeshti flitet është gjuha angleze, por edhe gjuhë të tjera indiane fliten në qytet.

1986 1996 2007 2010
Suva 141,273 167,975 85,691 88,691

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këta janë disa njerëz të famshëm që kanë jetuar apo janë nga Suva:

 • Civoniceva, Petero
 • Koroibulu, Josua
 • Krishan, Nalini
 • Parker, Craig
 • Radradra, Semi
 • Serevi, Waisale
 • Sharma, Devanesh
 • Sivivatu, Sitiveni
 • Sungah, Son
 • Tadulala, Semi
 • Tuiloa, Malakai Yalimaiwai
 • Tuqiri, Lote
 • Whippy, Marques

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]