Svetlana Khodchenkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Svetlana Khodchenkova
Svetlana Khodchenkova në premierën e një filmi, në vitin 2010.
U lind në (1983-01-21) 21 janar 1983 (41 vjeç)
Emrat e tjerëSvetlana Viktorovna Khodchenkova
ShtetësiaRuse
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2003–present

Svetlana Viktorovna Khodchenkova (rusisht: Светла́на Ви́кторовна Хо́дченкова, lindur më 21 janar 1983) është një aktore teatri, filmi dhe televizioni ruse.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Svetlana Khodchenkova ka lindur në Moskë, RSFSR, Bashkimi Sovjetik. Svetlana për pak kohë ka punuar për një agjenci modelimi. Ajo u bë e njohur pasi shkëlqeu në filmin e Stanislav Govorukhin, Bless the Woman (2003), për të cilin ajo u kandidua për çmimin "Nika" dhe vazhdoi karrierën me rolin Cassandra në serinë televizive historike Mascot Love (2005).

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 dhjetor 2005, ajo u martua me shokun e saj Vladimir Yaglych, një aktor rus. Në vitin 2010 ata u shkurorëzuan. Në maj të vitit 2015 ajo u fejua me biznesmenin nga Moska, Georgiy Petrishin.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2003 Bless the Woman Vera
2005 Not by Bread Alone Nadezhda Sergeevna Drozdova
2006 Four taxi drivers and a dog 2 Kozyrkina
2007 Real Dad school head teacher
2007 Kilometer Zero Alina
2008 Little Moscow (Mala Moskwa) Wiera Swietłowa
2009 Love in the City Anastasia Igorevna Korshun
2010 Love in the City 2 Anastasia Igorevna Korshun
2011 Office romance. Our time Lyudmila Prokofevna Kalugina
2011 Pregnant prosecutor
2011 Tinker Tailor Soldier Spy Irina
2011 Five Brides Nastya Karpova
2011 For you Kira
2012 Rzhevsky Vs. Napoleon Natasha Rostova
2012 Mothers Kozyreva, short story "mate"
2012 Eight First Dates passenger taxis
2012 Surprise Me Bagira
2013 Metro Irina Garina
2013 The Wolverine Viper
2013 Isle of luck Lena
2013 Love in the City 3 Anastasia Igorevna Korshun
2013 Vasilisa Vasilisa Kozhina
2014 Champions Svetlana Zhurova
2014 Adventurers Katya
2014 Love does not love Ira
2014 Blog Mom first grader Masha
2015 Lady of Csejte Elizabeth Báthory
2015 Horoscope fortune Elena Karyakina
2015 The end of a great era Marina
2015 Warrior Katya Rodina
2016 Schoolmates Vika
2016 Viking (2016 movie) Irina
Conspiracy Rising Countess Anna Petrova

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Mascot Love clairvoyant Cassandra
2005 Agent Masha
2005 Carousel Tamara Onegina
2005 Solitude Love Irina
2005 Hunters icons Nezhdana
2006 Stalin's wife Zhenya Alliluyeva Mini-Series
2006 My Prechistenka Agniya Tikhomirova
2006–12 Alias "Albanian" Galina Ermolaeva
2007 Last reproduction Lena Mini-Series
2008 Quiet family life Mariya
2008 Crazy Angel Alena Nekrasova
2009 When we were happy Lena Sintsova
2009 Traps Liliana Mini-Series
2009 Pharmacist Lubov Nikolaevna
2010 Robinson Lena Balunova
2010 Gang Anna Egorova
2011 Lavrova's Method Ekaterina Andreevna Lavrova
2011 A short course of a happy life Sasha Usova
2012 Mosgaz Irina
2012 Lavrova's Method 2 Ekaterina Andreevna Lavrova
2014 Kuprin Zhenya Mini-Series
2014 The Executioner Irina
2016 Mata Hari Zlatka Dzhenich

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "These free butterflies" (STD Theatre Centre (WTO) of the Russian Federation "On Strastnom")
  • "Hospital „Moulin Rouge“" ("Independent Theater Project")
  • "Santa Claus - bastard!" ("Independent Theater Project")
  • "Theatre with and without rules" ("Independent Theater Project")
  • "Love Story" ("Independent Theater Project")

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]