Svetllana Bojkoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Svetlana "Ceca" Bojković ( lindur në 14 dhjetor 1947 në Beograd, ish-Jugosllavinë) është një aktore serbe, fituese e dhjetëra çmimeve.

Ajo nisi karrierën e saj në 1967 në filmin “Jednog dana moj Jamele”, por suksesin më të madh ajo e arriti 10 vite më vonë me rolin e Mikës në dramën “Qeni që donte trenat”. Bojković ishte një prej yjeve më të mëdhenj në televizionin serb gjatë viteve 1990, për shkak të roleve që ajo luajti në serialin e famshëm televiziv me produksion të skenaristes Siniša Pavić.

Në 1978 Bojković fitoi çmimin “Golden Arena for Best Actress” në “Festivalin e Filmit Pula” për rolin e saj në filmin “Qeni që donte trenat” dhe në 2003 ajo u bë laureatja e parë e çmimit “Žanka Stokić”.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bojković u diplomua në Fakultetin e Artit dhe Dramës të Beogradit në 1970 dhe gjatë karrierës së saj luaji shumë role në teatër, sikurse dhe debutoi në filma dhe televizion. Për dy dekadat e fundit ajo ishte më shumë e përfshirë në Ateljen 212.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Svetlana Bojković ka një vajzë me emrin Katarina Žutić, edhe kjo aktore, me aktorin Miloš Žutić. Bojković u martua për të tretën herë në 2011 me diplomatin Slavko Kruljević, ambasador i Republikës Serbe në Finlandë dhe Estoni. [3] Në 2012 ajo u zhvendos në Helsinki së bahsku me bashkëshortin e saj[4], dhe ka ndërprerë për momentin karrierën e saj në aktrim.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Press Online :: Džet set :: (FOTO) Dari Džokić dodeljena nagrada "Žanka Stokić"". Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2017. Marrë më 4 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (in Serbian)
  2. ^ "Svetlana Bojković - Atelje 212". 1 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2017. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (in Serbian)
  3. ^ "Udala se Svetlana Bojković - Hello". 1 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2013. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (in Serbian)
  4. ^ "Svetlana Bojković - Helsinki Times". 19 shtator 2013. Marrë më 4 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Svetlana Bojković napušta glumu". 19 janar 2012. Marrë më 4 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (in Serbian)