Jump to content

Swingman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në sport, swingman është një atletë që mund të luaj shumë pozicione në lojë.

Basketboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

basketboll, termi "swingman" tregon që personi mund të luaj pozicionet shooting guard (2) dhe small forward (3). Shumë basketbollistë "swingman" arrijnë lartësinë mes 1.96 m dhe 2.06 m. Shembuj të basketbollistëve të tanishëm që janë swingmen përfshijnë Jimmy Butler, Andrew Wiggins, Vince Carter, Andre Iguodala, Paul George, Gordon Hayward, Danny Green, dhe Kyle Korver. Shembuj të basketbollistëve të kaluar që ishin swingmen në NBA përfshijnë, Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, George Gervin, dhe Tracy McGrady.

Hokej në akull[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në hokej mbi akull, swingman është lojtar që luan mbrojtës dhe forward, si Brent Burns dhe Dustin Byfuglien.

Bejsboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

bejsboll, swingman është një gjuajtës që punon ose si gjuajtës i cili hyn në lojë në vendin e gjuajtësi të mëparshëm (relief pitcher) ose si gjuajtësi i parë (starter).[1]

Futbolli australian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi "swingman" përdoret edhe në futbollin australian, që përshkruan një lojtarë i cili luan edhe në sulm dhe mbrojtje. Futbollistët e kësaj janë; Harry Taylor, Ryan Schoenmakers, Ben Reid dhe Jarryd Roughead.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Boston Globe