Sylejman Kaçamaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylejman Kaçamaku
Emri Sylejman
Mbiemri Kaçamaku
Lindur më 1937
Lindur në Mitrovicë
Kombësia shqiptare
Shtetësia kosovare, jugosllave
Profesioni gazetar

Sylejman Kaçamaku lindi ne Mitrovicë në vitin 1937, është gazetar dhe kameraman shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylejman Kaçmaku lindi në Mitrovicë në vitin 1936. Ai studioi frëngjishten, ndërkohë filloi të interesohet për fotografi dhe mësoi zanatin nga shoku i tij Nysret Metarapi. Më vonë punoi në disa gazeta sportive në Beograd ,kurse nga viti 1970 punon për gazetat lokale Zveçan dhe Trepça në Mitrovicë dhe është xhirues dhe korespondent (camera BOLEX 16mm) për TV Beograd - redaksia në gjuhën shqipe.