Jump to content

Tërmeti në Ellazë 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërmeti në Ellazë 2020
Tërmeti në Ellazë 2020 is located in Earth
Tërmeti në Ellazë 2020
Tërmeti në Ellazë 2020 (Earth)
Data 24 janar 2020
Madhësia 6.7
Shteti apo rajoni i prekur Turqia

Tërmeti i vitit 2020 në Ellazë ndodhi në orën 20:55 me kohën lokale (17:55 UTC ) më 24 janar.[1] Magnituda e tërmetit u përcaktua të ishte 6.7. Tërmeti u ndje në provincat fqinje të Ellazë, Dijarbakir, Malatya, Adıyaman dhe Samsun . Observatori Kandilli rishikoi madhësinë e tërmetit në 6.5.[2] Të paktën 22 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se një mijë janë plagosur.[3]

Vendosja tektonike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërmeti kishte një magnitudë 6.7 M dhe një thellësi prej 10.0 km sipas ANSS dhe 6.5 M dhe një thellësi prej 5.0 km sipas Observatorit Kandilli.[1][4] Kohëzgjatja e tërmetit u raportua si 40 sekonda.

Mekanizmi fokal i vëzhguar dhe vendndodhja epiqendrore janë në përputhje me tërmetin që shkaktohet nga lëvizja në Anatolinë Lindore. [1]

Dëmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa ndërtesa u rrëzuan në pjesë të provincave Elazığ dhe Malatya, duke bllokuar njerëzit brenda. Gjithsej 22 njerëz u raportuan të ishin vrarë, me 18 në Elazığ dhe 4 të tjerë në Malatya. Të paktën 1030 njerëz u raportuan se ishin të plagosur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lista e tërmeteve në Turqi
  • Lista e tërmeteve në vitin 2020

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c USGS.com (24 janar 2020). "M 6.7 - 4km ENE of Doganyol, Turkey". United States Geological Survey. Marrë më 24 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Massive quake of magnitude 6.5 rocks Turkey's Elazığ". Daily Sabah. 24 janar 2020. Marrë më 24 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Powerful earthquake strikes eastern Turkey". BBC World. 24 janar 2020. Marrë më 24 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "24 OCAK SİVRİCE-ELAZIĞ DEPREMİ". Kandilli Observatory (në turqisht). 25 janar 2020. Marrë më 25 janar 2020.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • ReliefWeb