T. S. Eliot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Thomas Stearns Eliot Nobel prize medal.svg
Thomas Stearns Eliot by Lady Ottoline Morrell (1934).jpg
T. S. Eliot, 1934
Ditëlindja: 26 shtator 1888
Vendlindja: St. Louis, Missouri , SHBA
Ditëvdekja: 4 janar 1965
Kombësia: anglez
Zhanri: Poezi


Thomas Stearns Eliot (26 shtator 18884 janar 1965), shkrimtar anglez me prejardhje amerikane.

Është njëri ndër poetët më të njohur europian të shekullit të 20-të, fitues i shumë çmimeve, ndër to edhe të Çmimit Nobel për Letërsi1948 dhe i Goethes1954. Bartës i 16 doktoratave të nderit.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në gjuhën shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Thomas Stearns Eliot