TVB

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Television Broadcasts Limited
電視廣播有限公司
LlojiPublic
Stampa:SEHK
IndustriaTelevision broadcasting; media and entertainment
Themeluar nënëntor 19, 1967; 56 vite më parë (1967-11-19) in Broadcast Drive, Kowloon Tong, British Hong Kong
Zyrat qendrore77 Chun Choi Street,
Tseung Kwan O Industrial Estate, New Territories, Hong Kong
Zona e shërbimit
Cantonese Language Markets (Worldwide)
Njerëzit kyç
ProdhimiTVB Jade, TVB Pearl, TVB Anywhere, MyTV Super, TVBS, TVBNews, TVB.com, TVB Publishing, TVBUSA, TVB8, TVB.cn
FitimetHK$2.5 billion (2022)
-HK$0.8 billion (2022)
Numri i punëtorëve
3,200 (2023)
PrindiClear Water Bay Land Company Limited
Faqja e internetitwww.tvb.com

Television Broadcasts Limited (TVB) është një kompani transmetimi televizive me bazë në Hong Kong. Kompania operon pesë kanale televizive të lira në Hong Kong, duke përfshirë TVB Jade si shërbimin kryesor në gjuhën kantoneze dhe TVB Pearl si shërbimin kryesor në anglisht. Selia kryesore e TVB gjendet në TVB City në Tseung Kwan O Industrial Estate.

TVB filloi transmetimin më 19 nëntor 1967. Kompania u themelua më 26 korrik 1965 nga Sir Run Run Shaw, Sir Douglas Clague, dhe Harold Lee Hsiao-wo të familjes Lee Hysan.[1] Sir Run Run Shaw mbajti pozicionin e kryetarit të kompanisë nga viti 1980 deri në vitin 2012. Kur TVB filloi transmetimin për herë të parë, u njoh dhe promovua zakonisht si "Televizioni me valë" (無綫電視) në kinezisht për të dalluar nga transmetuesi i atëhershëm televiziv kabllor, Televizioni Redifuzion (麗的呼聲), i cili më vonë u bë ATV (亞洲電視). Megjithatë, ende zakonisht përmendet me atë emër, megjithëse ATV më vonë kaloi edhe në transmetimin "wireless" (pa pagesë).

TVB është e njohur kryesisht për dramat e saj dhe për prodhimin e konkurseve si Miss Hong Kong dhe Miss Chinese International. Historikisht, ka qenë transmetuesi kryesor televiziv në Hong Kong.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetuesi kryesor TVB në Temple Hill . TVB ishte stacioni i parë televiziv i Hong Kongut "wireless" ose pa transmetim.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria krijoi një grup pune në fillim të viteve 1960 për të studiuar idenë e krijimit të një stacioni të dytë televiziv në Hong Kong. Në atë kohë, Televizioni Reddisfusion ishte i vetmi televizion në qytet, duke u mbështetur në shërbimin e kabllos me abonim. Pati debate në lidhje me formën e strukturës së stacionit të ri: a duhej të ishte një korporatë publike si BBC, një ndërmarrje thjesht tregtare, apo një kombinim i të dyjave. Një sfidë tjetër ishte sigurimi i përmbajtjes së mjaftueshme për stacionin e ri. Në vitin 1962, Drejtori i Shërbimeve të Informacionit, JL Murray, deklaroi se, megjithëse programimi në anglisht mund të blihej nga vende të tjera, "asnjë vend nuk po prodhon një masë materialesh të përshtatshme të para-regjistruara në gjuhën kineze". Edhe pse Hong Kongu ishte tashmë një qendër për prodhimin e filmit, sigurimi i përmbajtjes së mjaftueshme në gjuhën kineze për një stacion të ri televiziv u konsiderua si një sfidë, pasi shumica e përmbajtjeve do të duhej të prodhohej në Hong Kong.[3]

Pavarësisht kësaj, ka pasur interes tregtar për konceptin. Një ekskluzivitet qeveritar për një stacion të ri televiziv me valë (pa pagesë) u hap për tender më 6 shkurt 1965 dhe u mbyll më 6 gusht 1965. Më 25 janar 1966 u njoftua se Television Broadcasts Limited kishte fituar ekskluzivitetin.

Hapja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i ri i Television Broadcasts Limited në 77 Broadcast Drive në Kowloon Tong, Kowloon u hap zyrtarisht nga Guvernatori David Trench më 19 nëntor 1967. Guvernatori foli për potencialin e televizionit për një shoqëri më të mirë, duke deklaruar se stacioni i ri do të luante një rol të rëndësishëm në "ndihmën dhe ndriçimin e popullit tonë", duke e quajtur televizionin "një nga mjetet më të fuqishme të shpërndarjes së informacionit që ekziston".

Imazhet e para të shfaqura në stacion ishin një transmetim i drejtpërdrejtë i Çmimit të Madh të Macau, i cili filloi të transmetohej në orën 9:00 të mëngjesit të asaj dite dhe u ndërpre nga pamjet e hapjes së stacionit të ri. Më pas, u bë transmetimi i parë me ngjyra, një veçori e quajtur "London Calling Hongkong", ku përfshiheshin përshëndetjet nga ish-guvernatorët Alexander Grantham dhe Robert Black. Pastaj ishte një recital në piano nga Chiu Yee-ha, i cili kishte performuar edhe në hapjen e Bashkisë së Hong Kongut.

Stacioni i ri transmetoi kanale në gjuhën kantoneze dhe në gjuhën angleze. Kanali në gjuhën kantoneze, i quajtur TVB Jade, filloi shërbimin e rregullt në orën 16:30 të asaj dite në Channel 21, ndërsa shërbimi në gjuhën angleze (TVB Pearl) filloi në orën 18:00 në Channel 25. Formacioni inaugurues i programimit përfshinte "Enjoy Yourself Tonight", një shfaqje varieteti në gjuhën kineze dhe "Meet The Press", një program për çështjet aktuale në anglisht.

Zhvillimi i infrastrukturës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Topografia malore e Hong Kongut përpara një sfidë për TVB, i cili ishte stacioni i parë televiziv i Hong Kongut i transmetuar me valë. Ata përdorën një transmetues televiziv tokësor në vend të një rrjeti kabllor koaksial kompleks. Një rrjet i transmetuesve, i ndërtuar në majë të maleve të ndryshme, ndihmoi në sigurimin e mbulimit të territorit. Transmetuesi kryesor u ndërtua në Temple Hill, mbi Kowloon, për të mbuluar pjesën më të madhe të qendrës kryesore të populluar të Hong Kongut, si dhe pjesën e Territoreve të Reja. Dy stacione transmetimi u vunë në funksion më 15 maj 1968: një në ishullin Lamma zgjeroi mbulimin në Pok Fu Lam, Aberdeen, Repulse Bay dhe pjesë të Stanley, ndërsa një tjetër në Castle Peak mbuloi Tuen Mun, Yuen Long dhe Ping Shan.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selia e TVB Clear Water Bay në 2002

TVB fillimisht ishte vendosur në Broadcast Drive në Kowloon Tong, duke qenë fqinj me RTHK dhe ATV. Në fund të viteve 1980, kompania kishte zgjeruar objektin në Broadcast Drive dhe kishte ndërtuar një kompleks të ri studio, të quajtur TV City, në 220 Clear Water Bay Road në nëntor të vitit 1988. Qyteti i parë i TVB ishte, në fakt, kompleksi i vjetër i Shaw Movie Town, i përdorur nga Shaw Brothers që nga viti 1958. Sedia e mëparshme në Broadcast Drive më pas u kthye në apartamente. Qyteti i parë i TVB tani përdoret nga Celestial Pictures.

Për të përballuar zhvillimin dhe zgjerimin e ardhshëm, TVB filloi të planifikonte në vitin 1998 për të zhvilluar një strukturë zëvendësimi në pronën industriale Tseung Kwan O. Me një vlerë prej 2.2 miliardë dollarë HK të rinj, TVB City hyri në funksionim të plotë në tetor të vitit 2003. Selia e re është ndërtuar në pjesën më të madhe të tokës të dhënë ndonjëherë me qira nga Korporata e atëhershme e Pasurive Industriale të Hong Kongut dhe është kompania e parë që ofron shërbime në këtë zonë. Ajo ka një sipërfaqe ndërtimi prej mbi 110,000 metra katrorë, 30% më shumë se ajo e objekteve të mëparshme në Clear Water Bay. Studio 1 në TVB City, e cila mund të pranojë një audiencë prej gjashtëqind e tridhjetë personash, është studioja më e madhe e prodhimit televiziv midis stacioneve televizive komerciale në Azinë.

Hetimi i korrupsionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 mars 2010, menaxheri i përgjithshëm Stephen Chan Chi Wan dhe katër të tjerë u arrestuan me akuza për korrupsion nga Komisioni i Pavarur Kundër Korrupsionit (ICAC). TVB konfirmoi se tre nga punonjësit e tyre ishin të përfshirë dhe se detyrat dhe puna e tyre ishin pezulluar në pritje të zhvillimit të mëtejshëm. Stephen Chan Chi Wan u akuzua për korrupsion në shtator 2010, megjithëse TVB refuzoi të komentojë mbi situatën. Stephen Chan dhe të bashkëakuzuarit e tij u liruan nga një gjykatë në shtator 2011.

Polemika dhe kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga tubimi i 4 qershorit në vitin 2000, TVB është kritikuar gjithnjë e më shumë për paragjykimet e saj pro Kinës. Përdoruesit e rrjetit HKGolden dhe LIHKG e kanë quajtur atë "CCTVB", si një referencë për transmetuesin e kontrolluar nga shteti kinez CCTV.

Gjatë protestave në Hong Kong në vitet 2014 dhe 2019–2020, programet e TVB, veçanërisht raportet e lajmeve, u akuzuan për mbulim të njëanshëm të protestave, me një prirje pro Kinës. Si rezultat i bojkoteve publike, marka të shumta të tërheqën zyrtarisht nga kontratat e reklamimit me TVB, duke përfshirë Pocari Sweat dhe Pizza Hut.

Rënia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 qershor 2018, South China Morning Post citoi informacione të brendshme se TVBI dhe Departamenti i Operacionit të Transmetimit kishin pushuar nga puna 100 persona për dy ditë rresht. Deri në korrik, u njoftua një shkurtim me 30 në departamentin e sportit, duke lënë vetëm 5 persona. Emisioni i krijuar prej kohësh "Bota e Sporteve" transmetoi episodin e tij të fundit më 7 korrik 2018. Kanali sportiv myTV SUPER do të përfundojë më 15 gusht. Deri në korrik, faqja "Hong Kong Animation Information Network" në Facebook deklaroi se grupi i dublimit prej rreth 70 personash ishte shkurtuar në 4 dhe do të kishte pushime në shkallë të gjerë. Përdoruesit e rrjetit shprehën zemërimin për këtë.

Menaxheri i përgjithshëm i TVB, Shin Keong Cheong, tha se ai nuk e rinovoi kontratën e tij dhe mohoi pushimet nga puna. Deri në gusht, në rezultatet e ndërmjetme të transmetimit televiziv, versioni i printuar i TVB Weekly ishte pezulluar dhe kaloi në një version online. Uebsajtet TVB8 dhe TVB Galaxy që shërbejnë jashtë shtetit u ndërprenë në shtator 2018. Kanali Sportiv TVB i MyTV Super dhe stacioni i lajmeve drejtpërdrejt kishin ndërprerë transmetimin gjithashtu me TVB Travel Channel. Raportohet se TVB do të pushojë nga puna 800 persona. Më 5 tetor të po këtij viti, TVB njoftoi reduktimin e rreth 150 punonjësve nga TVB Weekly, Departamenti i Koordinimit të Prodhimit, Divizioni i Arteve dhe prodhimet jodramatike, të cilat hynë në fuqi në të njëjtën ditë. Pushimet përfshinin të paktën një producent dhe dy drejtorë të "Pleasure & Leisure".

Lista e kanaleve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hong Kong me ajër të lirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TVB Finance, Sport & Information Channel
 • TVB Jade
 • TVB J2
 • TVB News Channel
 • TVB Perla

MyTV SUPER[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TVB Network Vision ndërpreu shërbimin e tij që nga 1 qershori 2017. Platforma OTT e quajtur MyTV SUPER, e zgjeruar nga MyTV dhe GOTV, zëvendësoi TVB Network Vision për të ofruar shërbimin e televizionit me pagesë. Për më tepër, emri i kompanisë "TVB Network Vision" u ndryshua në "Big Big Channel".[4]

 • Përzgjedhja aziatike
 • Varietet aziatik
 • Drama Kineze
 • Kanali Kinez i Operas
 • Filma klasikë
 • Lajme argëtuese
 • Ushqimi
 • Jade Catch Up
 • Drama japoneze
 • Dramë Koreane
 • Sportive
 • TVB Classic
 • TVB Radio
 • TVBN 2
 • Udhëtim

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kanali i Veprimit Aziatik
 • Hub kantonez sipas kërkesës (në bashkëpronësi me Starhub ; vetëm Singapor)
 • Hub Drama First ( Starhub, vetëm Singapor)
 • Fairchild TV (pronësia 20%; bashkëpronësi me Fairchild Group )
 • Jadeworld (SHBA)
 • Kanali Kinez i Operas TVB (Versioni ndërkombëtar)
 • TVB Entertainment News (versioni ndërkombëtar)
 • TVB Jade (versioni ndërkombëtar)
 • TVB Korea Channel
 • TVB News Channel (versioni ndërkombëtar)
 • Kanali i Financave, Sporteve dhe Informacionit TVB (versioni ndërkombëtar)
 • TVB Vietnam (transmetim i versionit të Vietnamit SCTV9 dhe version ndërkombëtar në mbarë botën)
 • TVB Xing He (vetëm versioni i Azisë dhe Tajlandës)
 • TVB-Evropë
 • TVB Jade Azia Juglindore (Malajzi dhe Singapor)
 • Hub VV Drama ( Starhub, vetëm Singapor; Drama e zgjedhur TVB e dubluar në Mandarin)

Malajzia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në bashkëpronësi me Astro :

 • Astro AOD HD
 • Astro Wah Lai Toi sipas kërkesës
 • TVB Classic Malajzi
 • TVB Jade Azia Juglindore
 • TVB Xing He
 • TVBS-Azi
 • TVB Magic [5]

Tajlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TVB Drama Thai Channel (V2H8)

Kamboxhia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TVB Kamboxhia Drama
 • TVB Kamboxhia - Romancë dhe komedi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "When Hong Kong was a colour TV pioneer, 26 November 2016, Post Magazine". 26 nëntor 2016. Marrë më 23 janar 2018.
 2. ^ "ATV, World's Oldest Chinese TV Channel, Closes Down". Variety. 2 prill 2016. Marrë më 11 prill 2016.
 3. ^ "Possibility of new T.V. station in Hongkong". South China Morning Post. 7 qershor 1962. fq. 1.
 4. ^ "TVB NETWORK VISION". www.tvbnetworkvision.com. Arkivuar nga origjinali më 2013-09-04. Marrë më 2023-11-02.
 5. ^ "New TVB Magic channel (Ch 124) launch on Astro". Press release. 14 qershor 2023. https://corporate.astro.com.my/mediaroom-releases/new-tvb-magic-channel-ch-124-launch-on-astro. Retrieved 19 qershor 2023.