Tabarnia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shtypi i propozuar për Tabarnia

Tabarnia është emri i një pjese të territorit të Bashkësisë Autonome Spanjolle të Katalonia të propozuar nga organizata "Barcelona is not Catalonia" ("Barcelona nuk është Katalonia"), e cila dëshiron të krijojë një bashkësi autonome që bashkohet me disa rajone e provincave të Tarragona dhe Barcelona. Ata konsiderojnë se "ndarja administrative aktuale nuk korrespondon me realitetin" dhe janë në favor të rikuperimit të asaj që ata e quajnë "sovraniteti historik i Qarkut të Barcelona".

Emri është një neologism krijuar nga emrat e Tarragona dhe Barcelona.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tabarnia, por una Barcelona fuera de Cataluña