Tadao Ando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tadao Ando (2004)

Stampa:Db-author

Tadao Ando (安藤 忠雄 Andō Tadao?, born September 13, 1941) (安藤 忠雄 Andō Tadao?, e lindur në shtator 13, 1941) është një akitekt japonez i vetë-mësuar qasja e të cilit në fushën e arkitekturës dhe peizazhit është e kategorizuar nga historiani i arkitekturës Francesco Dal Go si "regjionalizm kritik".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]