Tale'al Bedru 'Alejna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tala‘ al-Badru ‘Alaynā (arabisht: طلع البدر علينا) është një këngë tradicionale islame, e njohur si ilahi, që ensarët (banorët e Medinës) ia kënduan profetit Muhammed për të mirëpritur atë kur mbërriti në Medinë, pas betejës së Tabukut.[1] Disa thonë se për herë të parë u këndua kur ai kërkoi strehim atje pasi u detyrua të largohej nga vendlindja e tij, Meka. Kënga është aktualisht mbi 1450 vjeçare, dhe një nga më të vjetrat në kulturën islame.

Teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arabisht[2] Transliterimi
طلع البدر علينا ṭala'a 'l-badru 'alaynā
من ثنيات الوداع min thaniyyāti 'l-wadā'
وجب الشكر علينا wajaba 'l-shukru 'alaynā
ما دعا لله داع mā da'ā li-l-lāhi dā'
أيها المبعوث فينا 'ayyuha 'l-mab'ūthu fīnā
جئت بالأمر المطاع ji'ta bi-l-'amri 'l-muṭā'
جئت شرفت المدينة ji'ta sharrafta 'l-madīnah
مرحبا يا خير داع marḥaban yā khayra dā'

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]