Jump to content

Tambëloriz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fırın sütlaç turke, e gatuar

Tambëloriz ose Sytlijash është gjellë që përgatitet duke zier oriz me qumësht (ose e përzier me ujë) dhe përbërës të tjerë si sheqer, kanellë, vanilje dhe rrush të thatë.

Variantet përdoren si për ëmbëlsira ashtu edhe për darka. Kur përdoret si ëmbëlsirë, zakonisht kombinohet me një ëmbëlsues si sheqeri. Ëmbëlsirat e tilla gjenden në shumë kontinente, veçanërisht në Azi, ku orizi është një element kryesor. Disa variante trashen vetëm me niseshtenë e orizit; të tjerat përfshijnë vezët, duke i bërë ato një lloj krem vanilje.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]