Jump to content

Stafidhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheqernat natyrale në rrush kristalizohen gjatë tharjes

Stafidhet janë rrush të thatë. Stafidhet prodhohen në shumë rajone të botës dhe mund të hahen të papërpunuara ose të përdoren në gatim, pjekje dhe pirje. Është e dobishme për trupin duke ndihmuar në zgjidhjen e problemeve të zorrëve siç janë kapsllëku dhe ngadalëson plakjen e parakohshme të lëkurës, pasi përmban antioksidantë.

Varietet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varietet e stafidhes varen nga lloji i rrushit të përdorur dhe bëhen në një larmi madhësish dhe ngjyrash duke përfshirë të gjelbërt, të zezë, kafe, blu, vjollcë dhe të verdhë. Varietet pa far përfshijnë sultana, rrush pa fara greke (rrush të thatë korintik, Vitis vinifera L. var. Apyrena)[1] dhe flame seedless. Stafidhet janë tradicionalisht të thara nga dielli, por gjithashtu mund të jenë të zhytura në ujë dhe të dehidratohen artificialisht.

Ushqim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafidhet mund të përmbajnë deri në 72% sheqerna për nga pesha,[2] shumica e të cilave janë fruktoza dhe glukoza. Ato gjithashtu përmbajnë rreth 3% proteina dhe 3,7% -6.8% fibra dietike.[3] Stafidhet, si llokumi i thatë dhe kajsitë, janë gjithashtu të larta në disa antioksidantë, por kanë një përmbajtje më të ulët të vitaminës C se rrushi i freskët. Stafidhet janë të ulët në natrium dhe nuk përmbajnë kolesterol.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chiou, Antonia; Panagopoulou, Eirini A.; Gatzali, Fotini; De Marchi, Stephania; Karathanos, Vaios T. (2014). "Anthocyanins content and antioxidant capacity of Corinthian currants (Vitis vinifera L., var. Apyrena)". Food Chemistry (në anglisht). 146: 157–65. doi:10.1016/j.foodchem.2013.09.062. PMID 24176327.
  2. ^ Albert Julius Winkler. General viticulture, University of California Press, 1962, p. 645. ISBN 978-0-520-02591-2
  3. ^ "USDA NDB Raisins" (në anglisht). USDA. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2015. Marrë më 20 prill 2013.
  4. ^ "Nutrition Experts & Dietitians » California Raisins – The Wise Choice" (në anglisht). California Raisin Advisory Board. 22 shkurt 1999. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2016. Marrë më 1 gusht 2020.