Tampa, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tampa, Florida
Qytet
Vendndodhja
Tampa, Florida is located in SHBA
Tampa, Florida
Tampa, Florida

Koordinatat: 27°58′5″V 82°28′35″P / 27.96806°V 82.47639°P / 27.96806; -82.47639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Hillsborough
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 441.9 km2
 •  tokësore 290.3 km2
 •  ujore 151.6 km2
Lartësia 14.6 m (m.n.d.)
 •  urbane 2.4 million (17th) banorë
 •  aglomerati 2,824,724 U.S. Census Bureau Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2011, (EXCEL) Retrieved August 2, 2012 banorë
Dendësia 1146.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 33601–33626, 33629–33631, 33633–33635, 33637, 33647, 33650–33651, 33655, 33660–33664, 33672–33675, 33677, 33679–33682, 33684–33690, 33694, 33697[1]
Prefiksi 813
Koordinatat 27° 58′ 5″ Veri

82° 28′ 35″ Perëndim

Tampa, Florida (City of Tampa) është një qytet në qarkun Hillsboroughshtetit federal Florida, SHBA. Në Tampa, Florida jetojnë 347645 banorë (2012)[2], dhe dendësia e popullisë është 1146.7 banor/km2 (2969.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 441.9 km2 (170.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 14.6 m (48 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tampa, Florida (FL) Zip Code Map – Locations, Demographics – list of zip codes". City-data.com. Marrë më 2010-02-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Table 3. Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places in Florida: April 1, 2010 to July 1, 2011". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali (CSV) më 21 korrik 2012. Marrë më 11 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tampa, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale