Jump to content

Taos, New Mexico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taos
Qytezë
Taos Plaza dhe Hotel La Fonda
Taos Plaza dhe Hotel La Fonda
Popullsia
 • Gjithsej5.971[1]
{{{postal_code_type}}}
87571
Faqja zyrtarewww.taosgov.com

Taos është qytezë dhe zyra qendrore e qarkut Taos, New Mexico, Shtetet e Bashkuara. Qyteza u themelua nga guvernatori i Nuevo México Fernando Chacón në vitin 1795, për të vepruar si shesh i fortifikuar dhe qendër tregtare për bashkësitë fqinje amerikan Taos Pueblo (emri i qytetit) dhe komunitetet Hispano, duke përfshirë Ranchos de Taos, Cañon, Taos Canyon, Ranchitos, El Prado dhe Arroyo Seco. Qyteza u inkorpurua në vitin 1934. Ndërsa nga regjistrimi i vitit 2018, popullsia e saj ishte 5,971.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taos ndodhet afër Rio Pueblo de Taos, një degë e Rio Grande. Vetëm në perëndim të Taos ndodhet Gryka e Rio Grande, duke përshkuar rrjedhjet e bazaltit të fushës vullkanike të Pllajës Taos dhe e përshkuar nga Ura e Grykës Rio Grande, tani një pjesë e U.S. Route 64.[3]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taos ka një klimë kontinentale me lagështi të ngrohtë-verore (Köppen: Dfb), megjithëse kufizohet me një klimë gjysmë të thatë (BSk) për shkak të reshjeve të ulëta. Qyteza karakterizohet nga ndryshime ekstreme ditore të temperaturës. Edhe kur ditët e verës nxehen jashtëzakonisht shumë, netët mund të jenë më të këndshme.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga regjistrimi i vitit 2010 Taos kishte një popullsi prej 5.716. Mosha mesatare ishte 44. Përbërja etnike dhe racore e popullsisë ishte 40.1% e bardhë jo-hispanike, 0,7% afrikano-amerikane, 1% aziatike, 5.3% amerikane vendase, 0.3% jo-hispanikë që raportonin ndonjë racë tjetër, 5.4% raportojnë dy ose më shumë raca dhe 51.9% hispanike ose latino të çdo race. Dendësia e popullsisë ishte 874.5 për milje katrorë (337.6 km2). Përbërja racore e qytezës ishte 68.04% të bardhë, 0,53% afrikano-amerikan, 4.11% amerikan vendas, 0.62% aziatik, 0.11% banorë të ishullit Paqësor, 21.66% nga racat e tjera, dhe 4.94% nga dy ose më shumë raca. Hispanikët ose latinët e çdo race ishte 54.34% e popullsisë.

Kishte 2.067 shtëpi nga të cilat 27.5% kishin fëmijë nën moshën 18 vjeç që jetonin me ta, 34.7% ishin çifte të martuara që jetonin së bashku, 16.2% kishin një shtëpiake femër pa burrë të pranishëm, dhe 44.0% ishin jo-familjar. 37.3% e të gjitha familjeve përbëheshin nga individë dhe 12.1% kishin dikë që jetonte vetëm i cili ishte 65 vjeç ose më i vjetër.

Të ardhurat mesatare për një familje në qytezë ishin 25,016 dollarë, dhe të ardhurat mesatare për një familje ishin 33.564 dollarë. Meshkujt kishin një të ardhur mesatare prej 27.683 dollarë përkundrejt 23,326 dollarë për femra. Të ardhurat mesatare për qytezën ishin 15.983 dollarë. Rreth 17.9% e familjeve dhe 23.1% e popullsisë ishin nën kufirin e varfërisë, duke përfshirë 26.8% të atyre nën moshën 18 vjeç dhe 24.4% të atyre moshës 65 vjeç e lart.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteza e Taos është përfshirë nën formën e qeverisë së këshillit kryetar bashkie. Qyteza u inkorporua më 7 maj 1934.[4] Stema e qytezës është një logo e qytezës së Taos me vitin e inkorporimit "1934" në qendër, dhe në skajin e jashtëm, fjalët "Qyteza e Taos, New Mexico".[5]

Zyrtarët me zgjedhje të qytezës përfshijnë kryetarin, katër anëtarë të organit drejtues që formojnë këshillin e qytetit, dhe një gjykatës komunal.[6] Këshilli i qytetit është bordi i financave të qytezës.[7] Menaxheri i qytetit dhe drejtori i financave shërbejnë si anëtarë jo votues në bordin e financave. Pozitat kryesore brenda qeverisë së qytetit janë menaxheri i qytetit, i emëruar nga kryetari, prokurori i qytezës, nëpunësi i qytetit, Inxhinier i qytetit dhe shefi i policisë.[8]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taosi ka një binjakëzim siq tregohet nga Sister Cities International:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 14 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Taos History and Timeline". Taos County Historical Society. Marrë më 27 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Zora O'Neill. "Geography and Geology". >Home>Santa Fe, Taos & Albuquerque from Moon Santa Fe, Taos & Albuquerque, 2nd edition. Avalon Travel Guides. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2012. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Chapter 3.12 Form of Government". Sterling Codifiers, Inc. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Chapter 3.16 Town Seal". Sterling Codifiers, Inc. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Chapter 3.20.010 Elective Officers of Town (Ord. 98-2 § 1, 1998: prior code § 2-2)". Sterling Codifiers, Inc. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Chapter 3.24 Board of Finace". Sterling Codifiers, Inc. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Town of Taos". Sterling Codifiers, Inc. fq. 3.36, 3.40, 3.44, 3.52, 3.56. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2011-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Taos, New Mexico – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale