Tartus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tartus
Qytet
Vendndodhja
Tartus is located in Siria
Tartus
Tartus

Koordinatat: 34°53′V 35°53′L / 34.883°V 35.883°L / 34.883; 35.883

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Guvernorati Tartus
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 22 m (m.n.d.)
 •  aglomerati 162,980

<--Të dhëna të tjera--> banorë

Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi 43

Tartus ose Tartous (Arabisht: طرطوس‎) është një qytet në bregdetin Mesdhe të Sirisë. Është qyteti i dytë më i madh port në Siri (pas Latakia), dhe qyteti më i madh në Guvernatorin e Tartus. Popullsia është 115,769 (sipas regjistrimit më 2004).[1] Në verë është një vend pushimesh për shumë sirianë. Shumë përbërës pushimesh dhe vendpushime janë të vendosura në rajon. Porti mban një strukturë të vogël detare ruse.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tartus ka një klimë mesdhetare me dimra të butë, të lagësht, verë të nxehtë dhe të thatë dhe periudha të shkurtra tranzicioni në prill dhe tetor. Kodrat në lindje të qytetit krijojnë një klimë më të freskët me reshje edhe më të mëdha. Tartus është i njohur për motin relativisht të butë dhe reshjet e larta në krahasim me Sirinë në brendësi. Lagështia në verë mund të arrijë në 0%.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Syria: largest cities and towns and statistics of their population". World-gazetteer.com. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2007. Marrë më 30 tetor 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Central Bureau of Statistics". Cbssyr.org. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2007. Marrë më 4 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)