Tavçe Grafçe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tavçe grav çe (Maqedonisht: Тавче гравче) është një pjatë tradicionale Tetovare.Pregaditet me fasule të freskëta dhe mund të gjendet në pothuajse të gjitha restorantet në Tetovë.

Tavçe Grafçe

Përbërësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fasulet pastrohen dhe pastaj lihen në ujë të ftohtë për 3 orë për tu bërë e butë. Pas kësaj zihen në një tenxhere. Pas zierjes së parë, uji hidhet jashtë dhe zëvendësohet me ujë të freskët. Më pas shtohet qepja dhe piper i kuq.Veç në një tigan, një qepë së bashku me piper i zi duhet të skuqen. Kur fasulet janë zier, ato vendosen në enë prej balte së bashku me qepën dhe piperin e kuq dhe përzihen mirë. Më pas, kapaku shtrohet në enë prej argjile dhe gjellë duhet të gatuhet në një furrë në 220 ° C. Gjatë pjekjes, fasulet duhet të gatuhen me kujdes në mënyrë që ato të mos thahen.

Ena prej argjile nuk jep vetëm një pamje tradicionale në vakt, por gjithashtu mban fasulen të ngrohtë.

Fasulet mund të hahen me lloje të ndryshme të mishit.

Tavçe gravçe në stilin e Tetovës është e njohur gjerësisht në Maqedoni.