Tbilisi i vjetër

Coordinates: 41°41′34″N 44°48′23″E / 41.69278°N 44.80639°E / 41.69278; 44.80639
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Old Tbilisi
Tbilisi district
Pamje nga Tbilisi në 1868, nga Ivan Aivazovsky
Pamje nga Tbilisi në 1868, nga Ivan Aivazovsky
Map
Tbilisi i vjetër is located in Earth
Tbilisi i vjetër (Earth)
Koordinatat: 41°41′34″N 44°48′23″E / 41.69278°N 44.80639°E / 41.69278; 44.80639
Qeveria
 • TrupiTbilisi Sakrebulo
Zona kohoreUTC+4 (Georgian Time)
Faqja zyrtarewww.tbilisi.gov.ge

Tbilisi i Vjetër ( gjeorgjisht: ძველი თბილისი </link> , dzveli t'bilisi ) i referohet pjesëve historike të Tbilisit . Megjithëse termi "Tbilisi i Vjetër" është përdorur prej kohësh për të treguar pjesën më të vjetër të qytetit, vetëm në vitin 2007 ai u bë një dallim zyrtar administrativ, duke përfshirë gjithashtu disa lagje historike të përfshira më parë në rrethet e Mtatsminda-Krtsanisi, Isani . -Samgori, dhe Didube-Chugureti . Qarku zyrtar u shfuqizua në vitin 2013, me territoret e tij të caktuara për disa divizione të tjera të kryeqytetit; megjithatë, vendasit dhe vizitorët vazhdojnë t'i referohen rretheve historike si "Tbilisi i Vjetër" pa kufij të saktë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e Tbilisit të Vjetër në fillim të viteve 1900
Pjesë të Tbilisit të Vjetër në 2016

Tbilisi i Vjetër është i përqendruar kryesisht në atë që zakonisht quhet Distrikti Historik i Tbilisit, i cili, për shkak të vlerës së tij të rëndësishme arkitekturore dhe urbane, si dhe kërcënimit për mbijetesën e tij, ishte renditur më parë në World Monuments Watch (1998, 2000, 2002).

Rrethi ndodhet në të dy anët e lumit Kura dhe dominohet nga mali Mtatsminda, kalaja Narikala dhe monumenti Kartlis Deda.Kryesisht përfaqëson një strukturë urbane të shekullit të 19-të me arkitekturë kryesisht eklektike që përfshin ndërtesat dhe strukturat nga shekulli i 5-të deri në shekullin e 20-të. Megjithatë, pjesa më e madhe e qytetit të para shekullit të 19-të nuk mbijetoi për shkak të pushtimit shkatërrues pers të vitit 1795. Ndërtesa e vetme që mbijetoi është Kalaja La Residence në Qytetin e Vjetër, e vetmja kështjellë private në Gjeorgji. Dikur një kështjellë para pushtimeve mongole, nga shekulli i 16-të ishte rezidenca e administratorit të Shahut Persian për Gjeorgjinë Lindore.Distrikti strehon një pjesë të madhe të atraksioneve turistike në Tbilisi, duke përfshirë kishat, muzetë, banjat e squfurit dhe shtëpitë e veçanta prej druri me ballkone të hapura dhe të gdhendura. shek .-Abad) në bregun e djathtë të lumit Kura.

Tbilisi i Vjetër ka qenë qendra e një komuniteti të lulëzuar arti me artistin Giovanni Vepkhavadze i njohur për specializimin në pikturimin e shumë skenave të rrugëve në rreth.

Jeta e re e Tbilisit të Vjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, qeveria e Tbilisi filloi një program të iniciuar nga kryebashkiaku Gigi Ugulava. Ideja ishte të rinovoheshin shtëpitë e vjetra dhe të dëmtuara dhe rrugët me kalldrëm për ta bërë Tbilisin e Vjetër më tërheqës për turistët dhe vizitorët.

Pamje panoramike nga Tbilisi i Vjetër parë nga Kisha Metekhi në shtator 2023

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]