Tea Tairović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tea Tairović
Tea Таировић
Tairović performing in 2023
U lind në (1996-04-26) 26 prill 1996 (27 vjeç)
Profesioni
  • Këngëtare
  • Valltare
Vite aktiviteti2013–tani
Karierra Muzikore
Zhanret
InstrumentiVocals
DiskografiaTea Tairović discography
Labeli
Websiteteatairovic.rs

Tea Tairović ( e lindur më 4 prill 1996) është një këngëtare, kompozitore dhe balerinë serbe . E lindur dhe e rritur në Novi Sad, ajo u bë e njohur si konkurrente në Zvezde Granda, dhe deri më tani ka publikuar dy albume në studio: Balkanija (2022) dhe Balerina (2023), si dhe këngë të shumta të pavarura, që fituan sukses të madh tregtar.

E njohur për vallet dhe performancat e saj që përfshijnë kërcimin e barkut dhe kërcimin latin, Tairović u përshkrua si " Shakira e Ballkanit ". [1]

  1. ^ ""Balkanska Shakira": Od vrelog plesa Tee Tairović muškarcima "ispadaju vilice"". BHPortal (në boshnjakisht). Marrë më 16 qershor 2022.