Tears for Fears

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tears for Fears
Tears for Fears 2008.jpg
Roland Orzabal (majtas) dhe Curt Smith (djathtas) duke performuar në Hanover, 2008
Informacione
Prejardhja Bath, Angli
Zhanri Pop rock
New Wave
synthpop
sophisti-pop
rock
Label New Door, Gut, XIII Bis, Epic Records, Phonogram Records, Mercury, Fontana
Vite aktiv 1981 - prezent
Bashkëpunim(e) me Graduate, Neon, Oleta Adams
Anëtarët
Roland Orzabal
Curt Smith
Ish-anëtarët
Ian Stanley
Manny Elias
Webfaqja
www.tearsforfears.net

Tears for Fears është një grup muzikor anglez i muzikes pop rock, i formuar në vitin 1981 nga Roland Orzabal dhe Curt Smith.

Të formuar pas shpërbërjes së grupit të tyre të parë Graduates, ata fillimisht u lidhën me lëvizjen New Wave por më vonë kaluan në rrymën qëndrore të muzikës pop rock, gjë që rezultoi në sukses mbarëbotëror.

Tears for Fears kanë shitur më shumë se 22 milion albume në të gjithë botën (më shumë se 8 milion vetëm në Shtetet e Bashkuara).

Anëtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Anëtarët aktualë[redakto | redakto tekstin burimor]

Anëtarët e mëparshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Studio albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]