Jump to content

Teatri Kombëtar i Operës së Gjeorgjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teatri Kombëtar i Operës së Gjeorgjisë
Informacion i përgjithshëm
Named forZacharia Paliashvili (1937)
Uebfaqja
opera.ge

Teatri Kombëtar Gjeorgjian i Operas dhe Baletitnë Tiblisi (gjeorgjisht: თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი), i njohur më parë si Teatri Perandorak Tiflis, është një shtëpi opera që ndodhet në Rustaveli Avenue në Tbilisi të Gjeorgjisë. I themeluar në vitin 1851, Tbilisi Opera është shtëpia kryesore e operës së Gjeorgjisë dhe një nga institucionet më të vjetra në Evropën Lindore.

Që nga viti 1896, teatri ka banuar në një ndërtesë ekzotike neo-maure e ndërtuar fillimisht nga Victor Johann Gottlieb Schröter, një arkitekt i shquar me prejardhje baltike gjermane. Edhe pse Oriental në dekorimet dhe stilin e saj, paraqitja e ndërtesës, foyers dhe salla kryesore janë ato të një shtëpie tipike evropiane të operës. Që nga themelimi i saj, teatri është dëmtuar nga disa zjarre dhe i është nënshtruar veprave të mëdha të rehabilitimit nën udhëheqjen sovjetike dhe gjeorgjiane; përpjekja më e fundit e restaurimit u mbyll në janar të vitit 2016, duke marrë gjashtë vjet dhe duke kushtuar rreth 40 milionë dollarë amerikanë, dhuruar nga një fondacion biznesi gjeorgjian.[1]

Shtëpia e operës është një nga qendrat e jetës kulturore në Tbilisi dhe dikur ishte shtëpia e Zacharia Paliashvilit, kompozitori kombëtar gjeorgjian, emrin e të cilit institucioni e mban që prej vitit 1937. Teatri i Operas dhe Baletit gjithashtu strehon Baletin Shtetëror të Gjeorgjisë nën udhëheqjen e ballerinës Gjeorgjiane e njohur ndërkombëtarisht Nina Ananiashvili. Në vitet e fundit ka organizuar yje të operës si Montserrat Caballé dhe José Carreras, [2] duke shërbyer gjithashtu si një vend tradicional për festimet kombëtare dhe inaugurimet presidenciale.

Origjina dhe mbështetjet socialo-politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi Operas Imperiale Tiflis ishte i ndërthurur ngushtë me proceset e trazuara politike në Gjeorgji pas aneksimit të vendit nga Perandoria Ruse në vitin 1801. Në gjysmën e parë të shekullit XIX, Gjeorgjia mbeti një pjesë e trazuar dhe e dobët e integruar e perandorisë. Të pakënaqur me politikat ruse, në vitin 1832 aristokracia gjeorgjiane nxorri një komplot kundër autoriteteve lokale ruse, e cila u zbulua dhe rezultoi në arrestime dhe represione të shumëfishta në vitet pasuese. Në ankth për të pajtuar opinionin gjeorgjian në lidhje me këto vështirësi të vazhdueshme, Vikeroi i ri i Kaukazit, Count Mikhail Vorontsov, zbatoi një numër iniciativash kulturore, njëra prej të cilave ishte themelimi i operës. Qëllimi i deklaruar i themelimit të saj ishte të përfitonte "mirëqenien publike", por gjithashtu shërbeu për një qëllim të rëndësishëm politik për të integruar plotësisht aristokracinë lokale gjeorgjiane në jetën shoqërore imperiale, duke i shkëputur ata nga çdo konspiracion anti-rus.[3][4]

Teatri Tiflis në fund të viteve 1800

Për të kënaqur gjeorgjianët, Vorontsov shkoi për të patronizuar shfaqjet teatrore në gjuhën gjeorgjiane dhe bëri gjithçka që Shën Petersburg do të lejonte të fitonte vendasit. Këto lloj përpjekjesh ishin veçanërisht të rëndësishme në dritën e rebelimit të vazhdueshëm të Shamilit në Kaukazin e Veriut, gjë që i shtyu disa rusë të shihnin aristokratët gjeorgjianë si muret e vetme që mbronte kufijtë jugorë të Rusisë. [5] Përpjekjet pajtuese të Vorontsov nuk ishin pa polemika, pasi të gjithë rusët nuk ishin entuziastë për kontributet jo-ruse në zhvillimin kulturor të qytetit; disa u kundërvunë me prodhimet në gjuhën gjeorgjiane dhe i kishin zhvendosur në ditë të ndryshme, në vend që t'i paraprinte shfaqjeve të rregullta të operës, siç ishte bërë deri në atë pikë.[6]

Teatri Tiflis i draftuar nga Victor Schröter.

Me iniciativën e Vorontsov, vendtakimi origjinal i teatrit u zgjodh në Rustaveli Avenue në sheshin Erivan, një zonë që administrata e parashikuar siç duhet do të ishte qendra e qytetit në zgjerim. Vendi u dha pa pagesë nga guvernatori i guvernatorit të Tiflis, me kusht që teatri të ishte pjesë e qytetit.[7]

Themelet e Teatrit Imperial Tiflis u vendosën më 15 prill 1847. Arkitekti italian Giovanni Scudieri, i cili kishte ardhur në Tiflis nga Odesa, ishte angazhuar për të mbikëqyrur projektin. Ndërtimi u përfundua në vitn 1851. Brendësia e teatrit u dekorua nga një dizajner parizian, duke përdorur kadife me ngjyrë, detaje ari dhe argjendi dhe sete të shtrenjta. Një llambadar masiv me gjatësi 1,218 kilogram (2,685 lb), i mbledhur në 12 kuti të mëdha, u transportua nga një avullore nga Marsejë deri në Kulevi në bregun e Detit të Zi. Buffalo e tërhoqi llambadarin më shumë se 300 kilometra (190 mi) në Tiflis. Piktori rus Grigory Gagarin krijoi veprat e artit për teatrin. Vorontsov emëroi shkrimtarin Vladimir Sollogub si drejtorin e parë të teatrit.

Hapja dhe performancat e para

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Hapja e Madhe, 12 Prill 1851

Më 12 prill të vitit 1851, teatri mbajti hapjen e saj të madhe, ku morën pjesë shoqëria e lartë e Tiflis. Ndërsa faza e teatrit nuk ishte ende e kompletuar, teatri në vend mbante një top të maskuar dhe fonde për bamirësi për Kolegjin e Grave Shën Nino.

Disa muaj më vonë, gazeta popullore pariziane L'Illustration (botimi i 25 tetorit të vitit 1851) shtypte një artikull të madh nga Edmond de Bares me dy fotografi të brendshme të teatrit. Autori shkroi: "Ky është teatri i vetëm në qytet, brendësia e të cilit është tërësisht maure në stil dhe pa dyshim është një nga ndërtimet teatrale më elegante, më të bukura dhe më interesante, të konceptuara nga njeriu."

Në pranverën e vitit 1851, drejtori i teatrit ftoi një trupë opera italiane, e cila kishte udhëtuar në Perandorinë Ruse nën drejtimin e Francisco Asenjo Barbieri, për të performuar në Tiflis. Italianët udhëtuan me transport nga Novocherkassk, por u bënë të sëmurë dhe të lodhur kur hynin në malet e Kaukazit. Deri në kohën që arritën në Stavropol në Rusinë jugore, ata kishin humbur gjithë durimin dhe nuk pranuan të vazhdonin me Tiflisin. Së fundi ata rifilluan, duke pushuar shpesh për të pushuar ndërsa udhëtonin nëpërmjet autostradës ushtarake gjeorgjiane, para se të mbërrinin në Tiflis më 9 tetor të vitit 1851.

Një muaj më vonë, sezoni i parë teatral u hap zyrtarisht në Tiflis me Lucia di Lammermoor nga Gaetano Donizetti. Pas spektaklit, i cili pati një sukses të madh, ushtritë e udhëhoqën Barbierin dhe kompaninë në bregun e majtë të lumit Kura për një festë publike, ku njerëzit u festuan në anije për tërë natën.

Italianët kryen 12 shfaqje të ndryshme opera gjatë tre muajve. Si pasojë orkestra u pasurua me instrumente të reja dhe rezultate muzikore. Performanca e orkestrës së huaj erdhi në Tiflis dhe disa u vendosën atje.

Zjarri dhe rindërtimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Teatri pas zjarrit shkatërrues të vitit 1874

Më 11 tetor të vitit 1874, një zjarr filloi përpara një shfaqjeje të Normës së Vincenzo Bellinit. Ndonëse zjarrfikësit ishin në rrugë, zjarrfikësit nuk u përgjigjën fillimisht dhe nuk sollën shkallë , duke shkaktuar zemërim dhe akuza se zjarri ishte i qëllimshëm. Teatri u shkatërrua plotësisht, duke përfshirë bibliotekën e pasur muzikore, kostumet, peizazhin, propset dhe të gjitha pikturat e Gagarinit.

Janë bërë plane për rindërtimin e shtëpisë së operës. Teatri vendosi të vazhdojë sezonin e saj nga "Teatri Veror", dhe u kthye më 27 dhjetor me prodhimin e Normës.

Qyteti mbajti një konkurs për një dizajn të ri arkitekturor. Viktor Schröter, një arkitekt me origjinë gjermane nga Shën Petersburg, paraqiti projektin fitues. Ndërtimi i teatrit të ri mori vite për të filluar. Ka pasur vonesa të përsëritura në të gjithë projektin, me dizajnin që nuk u miratua zyrtarisht nga Guvernatori Duka i Madh Michael Nikolaevich deri në vitn 1880. Edhe pas fillimit të ndërtimit, ndonjëherë do të ndalej plotësisht.

Teatri më në fund u rihap në vitin 1896.

Shekulli i 20-të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Statuja për George Balanchine

Në vitin 1937, teatri u riemërua në nder të Zacharia Paliashvilit, një prej kompozitorëve kombëtarë të Gjeorgjisë. Trazirat dhe destabilizimi në Gjeorgji në vitet 1990 ndikuan në teatrin operistik të Tbilisit, ashtu siç bënë shumë të tjerë në vend. Qeveria nuk mund të siguronte burime të mjaftueshme për funksionimin e teatrit: kjo parandalonte krijimin e një pamjeje të re apo kostumesh, rekrutimin e artistëve dhe mirëmbajtjen e ndërtesës tashmë të pambrojtur. Pas Revolucionit të Rozë, megjithatë, qeveria e sapo zgjedhur zgjeroi situatën në opera si pjesë e reformave të saj kulturore.

  1. ^ Andrew North. Tbilisi to reopen opera house that has survived tsars, Soviets and civil war, The Guardian, 27 January 2016
  2. ^ "Montserrat Caballé To Give Concert At Opera Theater in Tbilisi". Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2007. Marrë më 4 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Austin Jersild. Orientalism and Empire: North Caucasus Mountain Peoples and the Georgian Frontier, 1845-1917, McGill-Queen's Press, p. 64
  4. ^ Donald Rayfield. Edge of Empires: A History of Georgia. Reaktion Books; 2013, p. 286
  5. ^ Donald Rayfield. The Literature of Georgia: A History. Routledge, 2013; p. 151
  6. ^ Michael David-Fox, Peter Holquist, Alexander Martin. Orientalism and Empire in Russia. Slavica: 2006, p. 305
  7. ^ Malkhaz Ebralidze (9 janar 2013). Тбилисская опера - история создания [Tbilisi Opera - History of its Creation]. Tbilisi Week (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2013.