Jump to content

Teatri Tumanishvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyrja e Teatrit Tumanishvili

Teatri i Aktorëve të Filmit në Tbilisi me emrin Mikheil Tumanishvili - teatri gjeorgjian në Tbilisi u themelua në vitin 1978 nga Mikheil Tumanishvili si një teatër-studio eksperimentale (punëtori teatrale).

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1975, Mikheil Tumanishvili, së bashku me studentët dhe bashkëpunëtorët e tij, formuan një trupë të re teatrore, e cila tërhoqi menjëherë vëmendjen e publikut. Së shpejti, me iniciativën e menaxhmentit të "Kinostudio Georgian Film", grupit iu nda një skenë në bazën e studios së vjetër të filmit. Kështu u themelua teatri i ri gjeorgjian, i cili më vonë u quajt Teatri i Aktorëve të Filmit. Që nga themelimi i tij, teatri ka zënë një vend të rëndësishëm në botën e teatrit gjeorgjian dhe ka fituar njohje ndërkombëtare. Gjatë ekzistencës së tij, Tatr performoi në festivale në Evropë, Amerikë dhe Australi, ku fitoi një sërë nominimesh. Duhet theksuar se drama e Mikheil Tumanishvilit “Don Juan” është përfshirë në top dhjetëshen e Edinburgut. "Derrat e Bakulës" dhe "Ëndrra e një nate vere" të Tumanishvilit morën gjithashtu njohje ndërkombëtare.

Në vitin 1996, Mikheil Tumanishvili vdiq dhe teatri mori emrin e tij. Deri më sot, shumica e dishepujve të Mikheil Tumanishvili punojnë në teatër, të cilët përpiqen të ruajnë traditat më të mira të teatrit dhe në të njëjtën kohë nuk i shmangen eksperimenteve të guximshme. Teatri Tumanishvili është i lidhur me një sërë shfaqjesh eksperimentale. Në vitin 2015 u hap një skenë e vogël në teatrin Tumanishvili me shfaqjen eksperimentale ("Shtëpia e pastër").

Skena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skena e teatrit Tumanishvili është disi specifike dhe i ngjan një skene shekspiriane. Skena nuk ka perde apo sfond dhe vjen në kontakt të ngushtë me publikun. Vlen të përmendet sfondi i skenës së Teatrit Tumanishvili, i cili është kthyer në një nga kartat e biznesit të teatrit. Në vitin 1992, për shkak të situatës së vështirë ekonomike, teatri nuk mund të gjente fonde për dekorim, kështu që artisti Gogi Alexi-Meshkhishvili iu drejtua një metode të tillë: ai e lyente murin me tulla pas skenës të bardhë dhe pikturoi dekorimin e shfaqjes mbi të. . Që atëherë, piktura murale e Teatrit Tumanishvili nuk ka ndryshuar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]