Jump to content

Kultura e Gjeorgjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kultura e Gjeorgjisë ka evoluar gjatë historisë së gjatë të vendit, duke i dhënë asaj një identitet unik kombëtar dhe një traditë të fortë letrare të bazuar në gjuhën dhe alfabetin gjeorgjian . Kjo ndjenjë e fortë e identitetit kombëtar ka ndihmuar në ruajtjen e dallueshmërisë gjeorgjiane pavarësisht periudhave të përsëritura të pushtimit të huaj.

Kultura e Gjeorgjisë së Lashtë dhe të Vjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afresket nga Katedralja Svetitskhoveli, një shembull i artit mesjetar gjeorgjian që përshkruan anije dhe monstra në det.

Tradicionalisht thuhet se alfabeti gjeorgjian është shpikur në shekullin III para Krishtit dhe është reformuar nga mbreti Parnavaz I i Iberisë në 284 para Krishtit. Shumica e studimeve moderne e vendosin datën e origjinës së saj në një kohë në shekullin e 5-të pas Krishtit, kur mund të gjenden shembujt më të hershëm.

Kultura mesjetare e Gjeorgjisë u ndikua shumë nga Krishterimi Ortodoks Lindor dhe Kisha Ortodokse dhe Apostolike Gjeorgjiane, e cila promovoi dhe shpesh sponsorizoi krijimin e shumë veprave të përkushtimit fetar. Këto përfshinin kisha dhe manastiret, vepra arti si ikona dhe agjiografi të shenjtorëve gjeorgjianë. Përveç kësaj, u shkruan edhe shumë vepra laike të historisë kombëtare, mitologjisë dhe hagjiografisë.

Arti kishtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jelek i blinduara i paradës gjeorgjiane me pllaka të arta

Ikonat mesjetare gjeorgjiane janë të njohura si ndër krijimet më të mira të artit fetar ortodoks. Shembuj të dukshëm përfshijnë:

 • Ikona e vitit 886 nga manastiri i Zarzmës
 • Ikona e shekullit të 9-të nga Tsilkani
 • Ikona e famshme mrekullibërëse iberike e Nënës së Zotit (shek. 10)
 • Ikona e shekullit të 10-të nga Okona
 • Ikona e Zojës së Khakhuli të shekullit të 12-të
 • Ikona e Shën Gjergjit të shekullit XI nga Labechina
 • Ikona e Shën Gjergjit e shekullit të 11-të nga Nakipari
 • Ikona e shekullit të 12-të nga Anchiskhati
 • Ikona e shekullit të 14-të nga Ubisa
 • Ikona e shekullit të 16-të nga Alaverdi

Monumentet kishtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një faqe nga një Ungjill Gelati i shekullit të 12-të, një shembull i dorëshkrimeve të ndriçuara gjeorgjiane nga Mesjeta

Monumentet e njohura të arkitekturës së krishterë gjeorgjiane përfshijnë:

 • Kisha Gjeorgjiane në Betlehem (shek. IV)
 • Kisha e Gavazit (shek. IV) në Akhalsopeli (rrethi Kvareli i rajonit të Kakheti )
 • Akaurta [ru] Kisha (shek. V) në rrethin e Bolnisit (rajoni i Kvemo Kartli )
 • Kompleksi i Manastirit Ikalto (shek. V-VII) ( Kaketi )
 • Kisha Sioni (shek. V) në Bolnisi
 • Manastiri i Shio Mghvime (shekulli VI)
 • Kompleksi i Manastirit Davidgareja (shek. VI-VII)
 • Manastiri Jvari në Mtskheta (shekulli VI)
 • Kisha Anchiskhati (shek. VI) në Tbilisi
 • Kompleksi Manastir i Nekresit (shek. IV-IX) në Kakheti
 • Kisha e Sionit (shek. VII) në Ateni
 • Manastiri i Petritsonit në Bullgari (shek. XI)
 • Manastiri Gjeorgjian (shek. 10) në Malin e Zi në Siri (tani territor i Turqisë )
 • Manastiri Gjeorgjian Iveron në Athos (shekulli i 10-të)
 • Katedralja Svetitskhoveli në Mtskheta (shekulli i 11-të)
 • Manastiri Opiza (shek. 10) në Tao-Klarjeti (tani territor i Turqisë )
 • Manastiri Doliskana (shek. 10) në Tao-Klarjeti (tani territor i Turqisë )
 • Manastiri Otkhta-Eklesia në Tao-Klarjeti (tani territor i Turqisë )
 • Manastiri Oshki (shek. 10) në Tao-Klarjeti (tani territor i Turqisë )
 • Katedralja Bagrati (shek. XI) në Kutaisi
 • Manastiri i Gelatit (shek. XI) në Kutaisi
 • Manastiri Motsameta (shek. XI) në Imereti
 • Katedralja Sioni (shekulli i 11-të) në Tbilisi
 • Kisha Alaverdi (shek. XI) në Kakheti
 • Manastiri Samtavro (shek. XII) në Mtskheta
 • Manastiri i Varxhias (shek. XII) në Meskheti
 • Manastiri Gialia (shek. 10-16) në Qipro

Piktorë të njohur gjeorgjian ishin Damiane (shek. XIII), Anania (shek. XV), Mamuka Tavakarashvili (shek. XVII), etj.

Punimet e argjendarëve të famshëm gjeorgjian, Beka dhe Beshken Opizari (shek. XI), janë një kontribut i jashtëzakonshëm në artin botëror.

Vepra letrare dhe vepra të tjera të shkruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat e rëndësishme letrare gjeorgjiane të periudhës parakristiane janë:

 • Amiraniani, epope e lashtë popullore gjeorgjiane (shih gjithashtu: Amiran-Darejaniani dhe Amirani ).

Veprat e shquara të shkruara gjeorgjiane nga periudha mesjetare përfshijnë:

 • Martirizimi i Mbretëreshës së Shenjtë Shushanik nga Iakob Tsurtaveli (vepra më e vjetër e mbijetuar e letërsisë gjeorgjiane e shkruar midis viteve 476 dhe 483)
 • Corpus Areopagiticum, një vepër filozofike dhe teologjike që i atribuohet nga disa Pjetrit Iberit (shek. V)
 • Jeta e Shën Ninos (shek. VIII) (anon) [1]
 • Martirizimi i Abo Tbilelit nga Ioane Sabanisdze (shekulli VIII)
 • Jeta e Grigol Khandztelit nga Giorgi Merchule (shek. 10)
 • Një histori e mbretërve të Gjeorgjisë (" Tskhovreba Kartvelta Mepeta ") nga Leonti Mroveli (shek. XI)
 • Një histori e Shtëpisë Mbretërore të Bagrationi nga Sumbat Davitisdze (shekulli i 11-të)
 • Eteriani, një epikë popullore (rreth shek. XI)
 • Jeta e mbretit Farnavaz (anon) (shekulli i 11-të)
 • Ustsoro Karabadini ( Karabadini i pashoq ) (shekulli XI) [2]
 • Tamariani nga Ioane Chakhrukhadze (shekulli i 12-të)
 • Shen Khar Venakhi (" Ti je një vresht "), himni i famshëm gjeorgjian nga mbreti Demetre I Bagrationi (shekulli i 12-të)
 • Vepkhistkaosani ( Kalorësi në lëkurën e Panterës ), një poemë epike kombëtare nga Shota Rustaveli (shek. XII)
 • Abdulmesiani nga Ioane Shavteli (shek. XIII)
 • Kartlis Tskhovreba ( Historia e Gjeorgjisë ), një koleksion i kronikave të vjetra gjeorgjiane (nga kohët e lashta deri në shekullin e 14-të)

Kultura e Gjeorgjisë sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikturë muri në manastirin e lashtë të Gjeorgjisë, Shio-Mghvime

Duke filluar nga fillimi i shekullit të 16-të, edhe pse disa aspekte të kohëve më të fundit ishin përfshirë tashmë që nga shekulli i 12-të, [3] deri në rrjedhën e shekullit të 19-të, kultura gjeorgjiane u ndikua ndjeshëm nga kultura persiane . [4] Edhe pse dukshëm më e dukshme në mesin e klasave më të larta, aspektet kulturore persiane u përfshinë midis kolonave ekzistuese gjeorgjiane, veçanërisht pikturës, arkitekturës dhe letërsisë.[5] Udhëtari francez Jean Chardin, i cili vizitoi Gjeorgjinë në 1672, vuri në dukje se gjeorgjianët e mbretërisë së Kartli -t ndiqnin zakonet persiane. [5] [6] Meqenëse shumë mbretër, princa dhe fisnikë gjeorgjianë kanë lindur ose janë rritur në territorin e Iranit, nuk është për t'u habitur që aspektet kulturore persiane u përhapën në Gjeorgji. [5]

Gjatë periudhës moderne, rreth shekullit të 17-të e tutje, kultura gjeorgjiane është ndikuar shumë nga risitë kulturore të importuara nga gjetkë në Evropë. 

Shtypshkronja e parë në gjuhën gjeorgjiane u krijua në vitet 1620 në Itali, dhe e para në vetë Gjeorgji u themelua në 1709 në Tbilisi .

Teatri gjeorgjian ka një histori të gjatë; forma e saj më e vjetër kombëtare ishte " Sakhioba " (që ekziston nga shekulli III para Krishtit deri në shekullin e 17 pas Krishtit). Teatri Kombëtar i Gjeorgjisë u themelua në 1791 në Tbilisi, nga shkrimtari, dramaturgu dhe diplomati Giorgi Avalishvili (1769–1850). Aktorët kryesorë të saj ishin Dimitri Aleksi-Meskhishvili, David Machabeli, David Bagrationi, Dimitri Cholokashvili, e të tjerë.

Në Tbilisi, Muzeu i Kaukazit u themelua në 1845. Në vitet 1920, ai u bë Muzeu Shtetëror i Gjeorgjisë . Teatri Shtetëror i Operas dhe Baletit në Tbilisi u krijua në 1851.

Përfaqësuesit më të mëdhenj të kulturës gjeorgjiane të shekullit të 19-të ishin: Nikoloz Baratashvili (poet), Alexander Orbeliani (shkrimtar), Vakhtang Orbeliani (poet), Dimitri Kipiani (shkrimtar), Grigol Orbeliani (poet), Ilia Chavchavadze (shkrimtar dhe poet), Akaki. Tsereteli (poet), Alexander Kazbegi (shkrimtar), Rapiel Eristavi (poet), Mamia Gurieli (poet), Iakob Gogebashvili (shkrimtar), Simon Gugunava (poet), Babo Avalishvili-Kherkheulidze (aktor), Nikoloz Avalishvili (aktor), Nikoloz Aleksi-Meskhishvili (aktor), Romanoz Gvelesiani (piktor), Grigol Maisuradze (piktor), Alexandre Beridze (piktor), Ivane Machabeli (përkthyes), Okropir Bagrationi (përkthyes), Sardion Aleksi-Meskhishvili (përkthyes), Kharlampi Savaneli (këngëtar). ), Pilimon Koridze (këngëtar operistik), Lado Agniashvili (këngëtar popullor), Alois Mizandary (kompozitor) etj.

Kinemaja e parë në Gjeorgji u krijua në Tbilisi më 16 nëntor 1896. Dokumentari i parë i kinemasë gjeorgjiane ("Udhëtimi i Akaki Tsereteli në Racha-Lechkhumi") u xhirua në vitin 1912 nga Vasil Amashukeli (1886–1977), ndërsa filmi i parë artistik gjeorgjian ("Kristine") u xhirua në 1916 nga Alexandre Tsutsunava (1881). – 1955).

Akademia Shtetërore e Arteve e Tbilisit u themelua në vitin 1917.

Kultura gjeorgjiane vuajti nën sundimin e Bashkimit Sovjetik gjatë shekullit të 20-të, gjatë të cilit u imponua një politikë rusifikimi, por u rezistua fuqishëm nga shumë gjeorgjianë. Që nga pavarësia e Gjeorgjisë në vitin 1991, ka ndodhur një ringjallje kulturore, megjithëse e penguar disi nga vështirësitë ekonomike dhe politike të vendit në epokën post-sovjetike.

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzhina gjeorgjiane i referohet stileve të gatimit dhe pjatave të krijuara nga gjeorgjianët . Kuzhina gjeorgjiane është unike për vendin, por gjithashtu mbart disa ndikime nga traditat e tjera të kuzhinës Kaukaziane, të Evropës Lindore dhe të Lindjes së Mesme . Çdo provincë historike e Gjeorgjisë ka traditën e saj të veçantë të kuzhinës, me variacione të tilla si kuzhinat Abkhaziane, Megreliane, Kaketike, Imeretiane, Svanetiane, Pshavian, Tushian, Kartlian, Guriane, Meskhian, Rachian dhe Adjariane . E pasur me gatime mishi, kuzhina gjeorgjiane ofron gjithashtu një shumëllojshmëri të pjatave vegjetariane .

Kuzhina gjeorgjiane është rezultat i ndërveprimit të gjerë të ideve të kuzhinës të bartura përgjatë rrugës së Tregtisë së Rrugës së Mëndafshit nga tregtarët dhe udhëtarët. [7] Rëndësia e ushqimit dhe pijeve për kulturën gjeorgjiane vërehet më së miri gjatë një feste të quajtur supra, kur përgatitet një shumëllojshmëri e madhe e pjatave, të shoqëruara gjithmonë nga sasi të mëdha të verës vendase, e njohur si një nga verërat më të vjetra në botë, e prodhuar në lashtë. Enë autentike prej balte kvevri nëntokësore gjeorgjiane (që datojnë në shekullin 8 para Krishtit). Në një festë gjeorgjiane, roli i tamadës ( toastmada ) është një pozicion i rëndësishëm dhe i nderuar.

Figura të njohura kulturore gjeorgjiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa figura të famshme kulturore gjeorgjiane nga shekujt 20-21 janë:

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balerinët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nino Ananiashvili

Kompozitorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisorët e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtarët e operës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piktorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pianistët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poetët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skulptorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Producentët e teatrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Baramidze, Georgian literature
 2. ^ Destin de la Géorgie, Issues 36-37, 1978, p. 277
 3. ^ Betz, Hans Dieter (2008). Religion past and present. Brill (originally from the University of Michigan. fq. 361. (...) Since the 12th century and under Persian cultural influence, secular literature also developed (in Georgia) {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Kennan, Hans Dieter; etj. (2013). Vagabond Life: The Caucasus Journals of George Kennan. University of Washington Press. fq. 32. (...) Iranian power and cultural influence dominated eastern Georgia until the coming of the Russians {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c Willem Floor, Edmund Herzig. Iran and the World in the Safavid Age I.B.Tauris, 15 sep. 2012 ISBN 1850439303 p 494
 6. ^ Chardin, Jean (1686). The travels of Sir John Chardin into Persia and the East Indies. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Food Cultures of the World Encyclopedia, Volume 1, Ken Albala, p. 125
 8. ^ Chkheidze, Levan. "Georgian Art Portal | Artists". Art.Gov.Ge (në anglisht dhe gjeorgjisht). Didistudia llc. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2011. Marrë më 11 tetor 2020.