Manastiri i Gelatit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manastiri i Gelatit
Emri amëtar
gjeorgjisht: გელათის მონასტერი
Gelati 1661.jpg
Kompleksi manastrik i Gelatit
Vendndodhja Kutaisi, Imereti,  Gjeorgjia
Koordinatat 42°17′49.92″V 42°45′39.96″L / 42.2972000°V 42.7611000°L / 42.2972000; 42.7611000Koordinatat: 42°17′49.92″V 42°45′39.96″L / 42.2972000°V 42.7611000°L / 42.2972000; 42.7611000
Emri zyrtar: Katedralja Bagrati dhe Manastiri i Gelatit
Lloji Kulturor
Kriteret iv
Përcaktuar 1994 (mbledhja e 18-të)
Nr. i referencës 710
Rajoni UNESCO Evropë
E rrezikuar 2010–prezent
Manastiri i Gelatit is located in Gjeorgjia
Manastiri i Gelatit
Manastiri i Gelatit në hartë

Gelati (gjeorgjisht: გელათის მონასტერი) është një kompleks manastirësh mesjetare pranë Kutaisit, në rajonin Imereti në perëndim të Gjeorgjisë. Një kryevepër e Epokës së Artë të Gjeorgjisë, Gelati u themelua në vitin 1106 nga Mbreti David IV i Gjeorgjisë dhe është njohur si një Vend i Trashëgimisë Botërore.

Rëndësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historikisht, Gelati ishte një nga qendrat kryesore kulturore dhe intelektuale në Gjeorgji. Kishte një Akademi e cila punësonte disa nga shkencëtarët, teologët dhe filozofët më të shquar gjeorgjianë, shumë prej të cilëve më parë kishin qenë aktivë në manastire të ndryshme ortodokse jashtë vendit, si Manastiri i Manganës në Konstandinopojë. Mes autorëve fetarë u bënë studiues si Ioane Petritsi dhe Arsen Ikaltoeli. Për shkak të punës së gjerë të Akademisë së Gelatit, njerëzit e asaj kohe e quanin atë "një Hellas të ri" dhe "një Mali i Shenjtë të dytë". [1]

Manastiri i Gelatit ka ruajtur një numër të madh muralesh dhe dorëshkrime që datojnë në shekullin e XII-të deri në shekullin e XVII-të.Triptiçi Khakhuli u ruajt në Gelati deri sa u vodh në vitin 1859. Gelati është vendi i varrimit të themeluesit të saj dhe një nga mbretërit më të mëdhenj të Gjeorgjisë, David IV. Pranë varrit të mbretit David janë portat e Ganja, të cilat u morën si trofe nga Mbreti Demetri I I Gjeorgjisë më 1138.

Varret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Demetrius I i Gjeorgjisë
 • David IV i Gjeorgjisë
 • Salomoni I i Imereti
 • Sulejmani II i Imereti
 • Xhorxh III i Gjeorgjisë
 • Vakhtang II i Gjeorgjisë
 • Bagrat VI i Gjeorgjisë
 • Xhorxh V i Gjeorgjisë
 • Aleksandri II i Imereti
 • Xhorxh i Chqondidi

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Chatzidakis, Nano.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]