Jump to content

Muzeu Kombëtar i Gjeorgjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Kombëtar i Gjeorgjisë ( gjeorgjisht: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი - sakartvelos erovnuli muzeumi) bashkon disa muzeume kryesore në Gjeorgji .

Muzeu Kombëtar i Gjeorgjisë u krijua në kuadër të reformave strukturore, institucionale dhe ligjore që synojnë modernizimin e menaxhimit të institucioneve të bashkuara brenda këtij rrjeti, si dhe koordinimin e veprimtarive kërkimore-edukative. Që nga formimi i tij më 30 dhjetor 2004, Muzeu është drejtuar nga profesor David Lordkipanidze .

Muzeu Kombëtar i Gjeorgjisë integron menaxhimin e muzeve të mëposhtme:

  1. ^ Manuvera (9 shtator 2014). "The Last Iranian Tiger in Georgia". kavehfarrokh.com. Marrë më 19 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Farrokh, K. (21 mars 2015). "Turan Tiger Hunted in Central Asia in the 1930s". kavehfarrokh.com. Marrë më 19 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Bolnisi Museum is open!". National Museum Website. Marrë më 31 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)