Jump to content

Muzeu i Pushtimit Sovjetik (Tbilisi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muzeu i Pushtimit Sovjetik në Rustaveli Avenue, Tbilisi
Një nga sallat e ekspozitës brenda Muzeut të Pushtimit Sovjetik

Muzeu i Pushtimit Sovjetik ( gjeorgjisht: საბჭოთა ოკუპაციის მუზეუმი, sabch'ot'a okupats'iis muzeumi ) është një muze historik në Tbilisi, Gjeorgji, që dokumenton shtatë dekadat e sundimit sovjetik në Gjeorgji (1921–1991) dhe kushtuar historisë së lëvizjes anti-pushtuese, nacional-çlirimtare. të Gjeorgjisë, për viktimat e represioneve politike sovjetike gjatë gjithë kësaj periudhe. Është themeluar më 26 maj 2006. Muzeu është pjesë e Muzeut Kombëtar të Gjeorgjisë (GNM).

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu ndodhet në Rrugën Rustaveli, rrugë kryesore e Tbilisit dhe administrohet si pjesë e Muzeut Kombëtar të Gjeorgjisë . Duke qenë muzeu i tretë i tillë në shtetet post-sovjetike, ai u frymëzua, të paktën pjesërisht, nga shembujt e ekspozitave të ngjashme në Talin ( Estoni ) dhe Riga ( Letoni ). Ajo u përurua në kuadër të festimit të Ditës së Pavarësisë së Gjeorgjisë më 26 maj 2006. Financimi i nevojshëm u sigurua kryesisht nga Fondi Presidencial, një burim ekstra-buxhetor i të ardhurave i kontrolluar nga administrata e presidentit të Gjeorgjisë . Numri i artikujve të ekspozuar është rreth 3000. [1]

Muzeu i Pushtimit Sovjetik është një ekspozitë e përhershme që shfaq dokumente arkivore, materiale fotografike dhe video që ndjekin afatin kohor të historisë së Gjeorgjisë nga pavarësia jetëshkurtër midis 1918 dhe 1921 deri në goditjen e ushtrisë sovjetike në tubimin pro-pavarësisë në 1989 dhe deklaratën të pavarësisë së Gjeorgjisë në 1991. Ekspozita të tjera përfshijnë protokolle të ekzaminimeve të disidentëve, urdhra për pushkatim ose internim, dosje personale të njerëzve të shtypur, objekte nga qelitë e burgut të epokës sovjetike. Përveç rezervave arkivore të sigurimit Sovjetik ( KGB ) dhe Partisë Komuniste, të cilat kanë mbijetuar për t'u evakuuar nga Gjeorgjia pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, shumë dokumente dhe materiale vizuale janë siguruar nga disa organizata publike dhe familjet e disidentëve. Muzeu boton koleksione tematike dhe fton rregullisht historianët për të mbajtur leksione publike mbi historinë e shekullit të 20-të të Gjeorgjisë. [2] [3] Nga viti 2006 deri në 2008, drejtor i muzeut ishte David Tskhadadze ; që nga dhjetori 2008, muzeu menaxhohet nga Dr. Levan Urushadze .

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simbolika dhe koha e hapjes së muzeut acaroi disa politikanë në Rusi, të cilët e denoncuan muzeun si një "propagandë thjesht nacionaliste". Presidenti i Rusisë Vladimir Putin iu ankua homologut të tij gjeorgjian, Mikheil Saakashvili, në takimin e tyre në Shën Petersburg në qershor 2006, duke vënë në dukje se shumë nga udhëheqësit kryesorë sovjetikë si Joseph Stalin dhe Lavrentiy Beria vinin nga Gjeorgjia. Sipas një burimi në qeverinë gjeorgjiane, përgjigja e Saakashvilit ishte të sugjeronte ofrimin e fondeve për Rusinë për hapjen e një Muzeu të Pushtimit Gjeorgjian në Moskë. [3] Më vonë, Saakashvili pohoi se muzeu nuk ishte i drejtuar kundër askujt: "ky është një muze i pushtimit sovjetik, jo i një pushtimi rus të Gjeorgjisë... Nëse dikush, diku, në një nivel, e merr këtë personalisht, ky është problemi i tyre. dhe jo e jona”. [2]

Në mars 2007, muzeu u vizitua nga presidenti i Ukrainës, Victor Juschenko, i cili sugjeroi hapjen e një muzeu të ngjashëm në Ukrainë .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Georgian National Museum. Soviet Occupation Museum". Georgianmuseums.ge. ICOM Georgia, Georgian Museums Association, Culturological Research Association. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2022. Marrë më 22 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Melik Kaylan (September 4, 2007), A Monument to the Terror. The Wall Street Journal.Accessed on April 22, 2008.
  3. ^ a b Shaun Walker (July 18, 2006) Georgian-Russian Relations at an All-time Low. Arkivuar 10 shkurt 2012 tek Wayback Machine The International Institute for Strategic Studies. Accessed on April 22, 2008.