Jump to content

Galaktion Tabidze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galaktion Tabidze ( gjeorgjisht: გალაკტიონ ტაბიძე ), i referuar thjesht si Galaktioni ( gjeorgjisht: გალაკტიონი ), (17 nëntor 1892 - 17 mars 1959), ishte një poet gjeorgjian i shekullit të njëzetë, shkrimet e të cilit ndikuan thellësisht në të gjitha brezat e mëvonshëm të poetëve gjeorgjianë. Ai i mbijetoi spastrimit të madh të Jozef Stalinit të viteve 1930, i cili mori jetën e shumë prej kolegëve të tij shkrimtarë, miq dhe të afërm, por u vu nën presion të madh nga autoritetet sovjetike . Ato vite e zhytën në depresion dhe alkoolizëm. Ai u vendos në një spital psikiatrik në Tbilisi, ku kreu vetëvrasje .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galaktion Tabidze lindi në fshatin Chqvishi afër Vanit, Gjeorgjisë perëndimore (atëherë pjesë e Rusisë Perandorake ). Babai i tij, mësuesi vendas Vasil Tabidze, vdiq dy muaj para se të lindte Galaktion. Nga viti 1900 deri në vitin 1910, ai studioi në seminaret e Kutaisi dhe Tbilisi, dhe më vonë punoi si mësues. Megjithëse libri i tij i parë, i ndikuar nga Simbolizmi, fitoi vlerësim në vitin 1914, atij iu desh më shumë kohë se simbolistët e tjerë gjeorgjianë nga grupi Brirët Blu për të tërhequr njohjen. Për shkak të preferencës së tij për vetminë, ai fitoi emrin "Shevalier i Urdhrit të Vetmisë" nga kushëriri i tij Titsian Tabidze .

Koleksioni i tij i ardhshëm poetik Crâne aux fleurs artistiques (1919) e bëri atë lider të poezisë gjeorgjiane për disa dekada të ardhshme. Shumica e shkrimeve të tij ishin të ngopura me tema të izolimit, mungesës së dashurisë dhe ndjenjave makthi, siç shihet në kryeveprat e tij "Pa dashuri" (1913), "Unë dhe nata" (1913), "Kuajt e kaltër" (1915) dhe " Era fryn " (1924).

Gjatë represioneve të vitit 1937, gruaja e Tabidzes, Olga Okudzhava, [1] nga një familje bolshevikësh të vjetër, u arrestua dhe më vonë u ekzekutua me të burgosur të tjerë të burgut Oryol në masakrën e pyllit Medvedev në 1941. Kushëriri dhe shoku i tij poet i Galaktionit, Titsian Tabidze, si shumë nga bashkëpunëtorët e poetit, u arrestua gjithashtu dhe përfundimisht u ekzekutua. Vetë Tabidze u mor në pyetje dhe u torturua egërsisht nga shefi i KGB-së Lavrentiy Beria . Kjo e zhyti Galaktionin në depresion dhe alkoolizëm. Megjithatë, heshtja dhe vetmia e tij e gjatë e shpëtuan nga spastrimet; vazhdoi të merrte tituj e çmime dhe botoi poezi të reja, por jeta e poetit u shtrembërua plotësisht.

Në vitin 1959 ai u vendos në spital në Avenue Chavchavadze në Tbilisi. Ai i dha fund jetës duke u hedhur nga dritarja e spitalit. Ai u varros në Panteonin Mtatsminda, funerali i tij u ndoq nga dhjetëra mijëra. Në vitin 2000 Kisha Ortodokse Gjeorgjiane liroi zyrtarisht Galaktion Tabidze nga mëkati i vetëvrasjes . [2]

Tabidze shkroi mijëra poezi që e vendosën atë si një nga poetët më të mëdhenj gjeorgjian me një ndikim të jashtëzakonshëm në letërsinë moderne gjeorgjiane. Arkivi i tij me rreth 100,000 artikuj në Muzeun Letrar në Tbilisi ende pret hetimin e plotë. Ai është përkthyer në rusisht, frëngjisht, anglisht dhe gjermanisht . [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aunt of Bulat Okudzhava
  2. ^ Biography of Galaktion Tabidze from Great Soviet Encyclopedia
  3. ^ Natella from Tsinandali, poem by Galaktion Tabidze, Russian translation by Bella Akhmadulina, song by Larisa Novoseltseva