Jump to content

Giorgi Leonidze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monument i Giorgi Leonidze në Tbilisi

Giorgi Leonidze ( gjeorgjisht: გიორგი ლეონიძე, 27 dhjetor 1899 - 9 gusht 1966) ishte një poet, prozator dhe studiues i letërsisë gjeorgjiane .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leonidze lindi në fshatin Patardzeuli në provincën lindore të Gjeorgjisë të Kakheti . Ai u diplomua në Seminarin Teologjik të Tbilisit në vitin 1918 dhe vazhdoi studimet në Universitetin Shtetëror të Tbilisit . Poezitë e tij të para u shfaqën në shtypin gjeorgjian në 1911, dhe më pas, për një kohë të shkurtër bashkëpunoi me grupin simbolist Blue Horns . Talenti i tij i vërtetë u shfaq në vitin 1925 me një seri tekstesh të natyrës, duke iu përgjigjur me animacion romantik peizazheve të vendlindjes së Leonidze, Kakheti. Gjatë gjithë periudhës sovjetike, ai u përpoq të ndiqte linjën "korrekte" politike; poezia e tij u bë më historike dhe patriotike, historia plot ngjarje e Gjeorgjisë i ofronte atij imazhet shumëngjyrëshe mesjetare të cilat Leonidze i përktheu në ritme dhe metafora impulsive. Ai u vendos shpejt si një nga poetët më të njohur të Gjeorgjisë, por, kur spastrimet e viteve 1930 morën jetën e shumë prej kolegëve të tij shkrimtarë dhe vëllait të tij, mikrobiologut Leon Leonidze, ai u detyrua t'i drejtonte talentin e tij në panegjirikun e Josif Stalinit . Kjo ishte një epope e papërfunduar e vitit 1936 kushtuar fëmijërisë dhe rinisë së Stalinit, e shquar për vrullin e saj të simuluar dhe mungesën totale të detajeve biografike, faktike apo të shpikura.

Ai gjithashtu shkroi studime skrupuloze letrare të poetëve të mëparshëm gjeorgjian si Besiki dhe Baratashvili, dhe prodhoi prozë ndjellëse bazuar në kujtimet dhe përvojat e tij të fëmijërisë - Pema e Dëshirës (ნატვრის ხე), e cila u filmua, në 1976, nga Tengiz Abuladze si e dyta. pjesë e trilogjisë së tij të famshme. Në vitet e tij të fundit, Leonidze e drejtoi pasurinë e tij në dobi të fshatit të tij të lindjes dhe kryesoi Institutin e Letërsisë Gjeorgjiane në Akademinë e Shkencave të Gjeorgjisë nga viti 1958 deri në vdekjen e tij në 1966. Ai është varrosur në Panteonin Mtatsminda në Tbilisi.

Muzeu Shtetëror i Letërsisë Giorgi Leonidze në Tbilisi vazhdon të mbajë emrin e tij.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • George L. Kavtaradze, Giorgi Leonidze (Biografi) [1] . Qasur më 19 nëntor 2007.
  • George L. Kavtaradze, Giorgi Leonidze dhe poezia e tij [2] . Qasur më 6 tetor 2010.