Jump to content

Telefoni satelitor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Telefonat satelitorë në ekran.

Një telefon satelitor është një lloj telefoni celular që lidhet me telefona të tjerë ose me rrjetin telefonik me lidhje radioje përmes satelitëve që rrotullohen rreth Tokës në vend të vendeve të qelizave tokësore, siç bëjnë celularët. Prandaj, ato mund të punojnë në shumicën e vendeve gjeografike në sipërfaqen e Tokës, për sa kohë që sigurohet qielli i hapur dhe linja e shikimit midis telefonit dhe satelitit. Në varësi të arkitekturës së një sistemi të caktuar, mbulimi mund të përfshijë të gjithë Tokën ose vetëm rajone specifike. Telefonat satelitorë ofrojnë funksionalitet të ngjashëm me telefonat celularë tokësorë; thirrjet zanore, mesazhet me tekst dhe aksesi në internet me gjerësi të ulët bande mbështeten në shumicën e sistemeve. Avantazhi i një telefoni satelitor është se ai mund të përdoret në rajone të tilla ku infrastrukturat lokale të komunikimit tokësor, të tilla si rrjetet fikse dhe celulare, nuk janë të disponueshme.

Telefonat satelitorë janë të popullarizuar në ekspeditat në vende të largëta ku nuk ka shërbim celular të besueshëm, si p.sh. ecje rekreative, gjueti, peshkim dhe udhëtime me varkë, si dhe për qëllime biznesi, si p.sh. vendndodhjet e minierave dhe transportin detar.[1] Telefonat satelitorë rrallë ndërpriten nga fatkeqësitë natyrore në Tokë ose veprimet njerëzore si lufta, kështu që ata janë dëshmuar se janë mjete komunikimi të besueshme në situata emergjente dhe humanitare, kur sistemi lokal i komunikimit është komprometuar.[2]

Pajisjet celulare, të njohura gjithashtu si terminal, ndryshojnë shumë. Celularët e hershëm të telefonit satelitor kishin një madhësi dhe peshë të krahasueshme me atë të një telefoni celular të fundit të viteve 1980 ose fillimit të viteve 1990, por zakonisht me një antenë të madhe të anulueshme. Telefonat satelitorë më të fundit janë të ngjashëm në madhësi me një telefon celular të zakonshëm, ndërsa disa telefona satelitorë prototip nuk kanë asnjë ndryshim të dallueshëm nga një telefon i menqur i zakonshëm.[3][4]

Një instalim fiks, si ai i përdorur në një anije, mund të përfshijë pajisje elektronike të mëdha, të forta, të montuara në raft dhe një antenë mikrovalë të drejtuar në direk që gjurmon automatikisht satelitët e sipërm. Instalimet më të vogla që përdorin VoIP përmes një shërbimi me brez të gjerë satelitor të dyanshëm si BGAN ose VSAT sjellin kostot brenda mundësive të pronarëve të anijeve të kohës së lirë. Telefonat satelitorë të shërbimit të internetit kanë një pritje jashtëzakonisht të dobët në ambiente të mbyllura, megjithëse mund të jetë e mundur të merret një sinjal i qëndrueshëm pranë një dritareje ose në katin e fundit të një ndërtese nëse çatia është mjaft e hollë. Telefonat kanë lidhës për antena të jashtme që mund të instalohen në automjete dhe ndërtesa. Sistemet gjithashtu lejojnë përdorimin e përsëritësve, njësoj si sistemet tokësore të telefonave celularë.

Në fillim të viteve 2020, telefona të ndryshëm celularë konvencionalë filluan të integrojnë lidhjen e mesazheve satelitore dhe shërbimet e urgjencës satelitore për përdorim në rajone të largëta, ku nuk ka një rrjet të besueshëm tokësor.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Satellite phone: know the 5 sectors that use them the most". axessnet (në anglishte amerikane). 2018-08-28. Marrë më 2023-01-13.
  2. ^ "Everything That You Need to Know About a Satellite Phone". Satellite Phone Review (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-01-12.
  3. ^ "New Satellite Phone Runs Windows Mobile". Gearlog. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "CTIA 2008: MSV Makes "Lost" Satellite Phone Real". Gearlog. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)