Jump to content

Teleportimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Teletransportimi)

Teleportimi është një transferim imagjinar i materies ose energjisë nga një pikë në tjetrën pa përshkuar hapësirën fizike midis tyre. Është një temë e zakonshme në letërsinë fantastiko-shkencore dhe në kulturën tjetër popullore. Teleportimi shpesh shoqërohet me udhëtimin në kohë, duke qenë se udhëtimi midis dy pikave kërkon një periudhë kohore të panjohur, ndonjëherë të menjëhershme. Një aport është një fenomen i ngjashëm i paraqitur në parapsikologji dhe spiritualizëm.[1][2]

Nuk ka asnjë mekanizëm fizik të njohur që do të lejonte teleportimin.[3] Punimet shkencore dhe artikujt mediatikë të shfaqur shpesh me termin teleportim zakonisht raportojnë për të ashtuquajturin "teleportim kuantik", një skemë për transferimin e informacionit e cila, për shkak të teoremës së moskomunikimit, ende nuk do të lejonte komunikim më të shpejtë se drita.[4]

  1. ^ "Historical Terms Glossary". Arkivuar nga origjinali më 2016-03-14. Marrë më 2016-12-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Melton, J. Gordon (2008). The Encyclopedia of Religious Phenomena. Detroit: Visible Ink Press. fq. 12–13. ISBN 9781578592098. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Is Teleportation Possible?". Slate. 23 maj 2013. Marrë më 20 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Quantum teleportation is real, but it's not what you think". Popular Science. 19 shkurt 2019. Marrë më 20 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)