Jump to content

Telle Whitney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Telle Whitney
ShkollimiBS in Computer Science from the University of Utah, Ph.D. in Computer Science from Caltech

Telle Whitney është CEO dhe presidente e Institutit Anita Borg për Gratë dhe Teknologjinë. Një shkencëtare kompjuterash me anë të trajnimeve, ajo u bashkua me Grace Hopper Celebration of Women in Computing me Anita Borg në vitin 1994 dhe u bashkua me Institutin Anita Borg në vitin 2002.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telle Whitney ka lindur në vitin 1956 në Salt Lake City, Utah. Rritur në një familje mormone që zbriste nga Brigam Jang, ajo u shpërngul në Kaliforninë e Jugut kur ishte 7 vjeçe dhe pastaj u kthye në Utah kur ishte 15 vjeçe pasi vdiq nëna e saj.[1] Babai i saj ishte një avokat dhe nëna e saj ishte një shtëpiake që u kthye në shkollë për të qenë mësuese e historisë.

Edukimi dhe karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Whitney mori një diplomë bachelor në shkencat kompjuterike nga Universiteti i Utah në vitin 1978 dhe një Ph.D. në shkenca kompjuterike nga Caltech në vitin 1985. Ajo u transferua në Silicon Valley për të punuar në industrinë e chip-it, duke krijuar patate të skuqura dhe softuerin që i mbështet ato.[2] Ajo mbajti pozita të larta drejtimi teknik në Actel dhe Malleable Technologies, si dhe rolet e larta në disa kompani startup të teknologjisë.[3]

Themelimi i Grace Hopper Celebration of Women in Computing[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1994, Whitney dhe Anita Borg themeluan Grace Hopper Celebration of Women in Computing, e cila është mbledhja më e madhe e grave në informatikë në botë. Me thjeshtë idenë fillestare të krijimit të një konference nga dhe për shkencëtaret e kompjuterave, Borg dhe Whitney u takuan gjatë darkës, me një fletë bosh, pa asnjë ide se si të fillonin një konferencë dhe filluan të planifikonin vizionin e tyre. Festimi i parë Grace Hopper i Grave në Informatikë u mbajt në Uashington, DC, në qershor të vitit 1994 dhe mblodhi së bashku 500 gra teknike.[4] Telle Whitney përshkroi ecjen në konferencë dhe duke u rrethuar nga 500 gra teknike si "ndryshimi i jetës".[2]

Anita Borg Instituti për Gratë dhe Teknologjinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Whitney u bë Presidente dhe Drejtore Ekzekutive e Institutit Anita Borg për Gratë dhe Teknologjinë, i njohur më pas si Instituti për Gratë dhe Teknologjinë. Kjo fillimisht kishte për qëllim të ishte një situatë e përkohshme, ndërsa organizata kërkoi një zëvendësim për Anita Borg, por përfundoi duke u kthyer në një rol të përhershëm për Whitney.[5]

Nën udhëheqjen e Whitney, Instituti Anita Borg ka zgjeruar madhësinë dhe programet e saj. Që nga viti 2003, janë mbajtur gjashtë Festime Grace Hopper, dhe në vitin 2010 u organizua Festivali i parë Grace Hopper i Grave në Informatikë Indi.[6][7] Përveç Institutit Anita Borg për Gratë e Vizionit, është krijuar një program i ri shpërblimesh për të njohur kompanitë që mbështesin gratë teknike, Anita Borg Top Company për Çmimin Teknik të Grave.[8]

Aktivitete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Telle Whitney mori Çmimin më të Lartë të Fondit të Sipërmarrjes së Grave.[9] Telle Whitney mori çmimin e shërbimit të nderuar ACM në vitin 2009.[10] Ajo mori çmimin Marie Pistilli Women në Electronic Design Automation (EDA) në vitin 2009.[11] Në vitin 2009, ajo u emërua si një prej Top 100 Women of Influence të San Jose Business Journal.[12] Në vitin 2011, ajo u emërua në listën e Grave më me Influencë në Teknologji.[13] Në tetor të vitit 2017 ajo mori çmimin e arritjeve të jetës gjatë Festimit Vjetor Grace Hopper.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://ethw.org/Oral-History:Telle_Whitney
 2. ^ a b "Telle Whitney and Greg Papadopoulis Interview pt1". Anita Borg Institute for Women and Technology. 30 maj 2008. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Telle Whitney". ACM-W. ACM. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2013. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Anita Borg Celebration: Changing the World for Women and Technology". Anita Borg Institute for Women and Technology. YouTube. 30 qershor 2011. Marrë më 22 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Anderson, Melissa J. (11 maj 2011). "Voice of Experience: Telle Whitney, CEO and President, Anita Borg Institute for Women and Technology". Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Colborn, Kate (dimër 2010 – pranverë 2011). "Grace Hopper Celebration sells out in Atlanta". Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Colborn, Kate (dhjetor 2008 – January 2009). "2008 Grace Hopper Celebration: "We build a better world"". Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 8. ^ Barrett, Jerri (26 maj 2011). "Anita Borg Institute Women of Vision Awards: Inspiration for All". ValleyZen. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Titlebaum, Jessica (24 korrik 2008). "Highest Leaf Awards Expand to Chicago". The Glass Hammer. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Moshe Y. Vardi, red. (qershor 2009). "Whitney recognized for distinguished service". Communications of the ACM. 14: Association for Computing Machinery. 52 (6): 106. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Vendodhja (lidhja)
 11. ^ Taylor, Emily (1 qershor 2009). "Dr. Telle Whitney Receives Marie R. Pistilli Award for Contributions to the Advancement of Women in EDA" (PDF). Design Automation Conference. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 shtator 2011. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Silicon Valley Women of Influence recognized". Silicon Valley/San Jose Business Journal. American City Business Journals, LLC. 19 mars 2009. {{cite web}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Schwartz, Ariel (2011). "Telle Whitney". Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)