Tempulli Iravatanesvara në Kanchipuram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tempulli Kanchi Iravatanesvara

Tempulli Iravatanesvara i quajtur edhe Tempulli Kanchi Iravatanesvara është një tempull hindu kushtuar Shivës i vendosur në qytetin tempullor të Kanchipuramit në shtetin indian Tamil Nadu. Është ndërtuar në Stilin Dravidian nga Dinastia Pallava në fillim të shekullit të VIII dhe është i famshëm për vimanan e tij të mahnitshme. Ky tempull u ndërtua nga mbreti Pallava, Narasimhavarmani II (i njohur edhe Rajasimhani) në vitet 700-728 dhe është klasifikuar si një nga faltoret minore të Kanchipuramit.[1] Tempulli administrohet nga Archaeological Survey of India dhe është një monument i mbrojtur.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rao, A.V.Shankaranarayana (2012). Temples of Tamil Nadu. f. 52. ISBN 978-81-8468-112-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "List of protected monuments in Tamil Nadu maintained by ASI". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rao, A.V.Shankaranarayana (2012). Temples of Tamil Nadu. Vasan Publications. ISBN 978-81-8468-112-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]